EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkulde dövizle yapılan kiralama ve satışlar TL’ye çevrilecek

Gayrimenkulde kiralama ve satışlara TL zorunluluğu geldi. Döviz cinsinden kararlaştırılan bedellerin ise 30 gün içinde TL’ye çevrilmesi kararı alındı.

Menkul ve gayrimenkulde kiralama ve satışlara, Türkiye’de yaşayan yerleşik kişiler için TL zorunluluğu geldi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

30 GÜN İÇİNDE TL’YE ÇEVRİLECEK

Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararnamesi’nde, döviz cinsinden kararlaştırılan bedellerin 30 gün içinde TL’ye çevrilmesi kararı alındı. Buna göre, kararın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış olan bedeller TL olarak taraflarca yeniden tespit edilecek. Bu durum bakanlıkça belirlenen haller dışında tüm herkes için geçerli olacak.

Yürürlüğe giren kararnameye göre; Türkiye'de yerleşik kişilerin, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre söz konusu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği ifade edildi.