EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul Sertifikası'yla bir konutun bir metrekaresine sahip olmak mümkün

İnşaat sektörü yeni düzenlemelerle birlikte desteklenmeye devam ediyor. Sektörde ilk kez uygulanacak olan sertifika uygulamasıyla yeni bir dönem başlayacak.

İnşaat sektörü yeni düzenlemelerle birlikte ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor. Yatırımların hız kesmemesi sektörün canlılığını koruması için başlatılan kampanyalardan sonra gayrimenkul sertifikaları ile konut sahibi olmak kolaylaşıyor. Yıllardır beklenen gayrimenkul sertifikası sürecinin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye bilmediği bir uygulamayla tanışacak.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ve 200 alt sektöre istihdam sağlayan inşaat sektörünün yeni düzenlemeyle birlikte daha da hareketlenmesini beklediklerini söyleyen Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, sistemin özellikle küçük yatırımcının ev sahibi olmasına olanak sağladığını belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Babacan, “İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğu düşünüldüğünde bu düzenleme gibi sektörü destekleyici uygulamaların hayata geçirilmesi oldukça önemli. Devletimizin desteğiyle atılan önemli adımlar sayesinde sektörümüz canlılığını koruyor ve yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

Dairenin tamamını satın almadan gayrimenkule yatırım yapmak mümkün

Şimdi de gayrimenkul sertifikasıyla yeni bir dönem açılıyor. Bu dönemde sektör olarak sermaye piyasalarına adım atmanın ve küçük yatırımcıların ticari projelerden pay almalarının yolu açılmış oldu. Örneğin konut yatırımının ötesinde bir alışveriş merkezi veya bir otel projesinden sertifika ile pay alabilmek artık mümkün hale gelecek. Diğer bir taraftan satışa çıkan ve SPK’ya akredite olan bir projeden küçük yatırımcı 1 metrekare yer bile satın alabilecek.

Böylece gayrimenkulün temelden teslim sürecine kadar süren dönemdeki prim artışından dairenin tamamını satın almadan da faydalanması mümkün olabilecek” diye konuştu.

Kentsel dönüşümdeki sıkıntılar son bulacak

Konunun kentsel dönüşüm açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Babacan, yatırımcının kendini güvende hissetmesini sağlayacağını söyledi. İbrahim Babacan, “Gayrimenkul sertifikası ile kentsel dönüşümde yeni bir dönemin kapıları aralanmış oluyor. Bu uygulama kentsel dönüşüm sürecinde yatırımcıların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak, dolayısıyla daha büyük ve ciddi yatırımların da önü açılmış olacak.

Özellikle kentsel dönüşümde revaçta olan bölgelere yatırım yapmayı düşünen ama bunun için yeterli bütçeye sahip olmayan vatandaşlarımız için gayrimenkul sahibi olmak kolaylaşacak. Orta ve uzun vadede gayrimenkul sektöründe hem konut alıcıları hem de firmalar pozitif yönde bu sistemden faydalanacak. Sistemin gelişmesiyle birlikte kentsel dönüşümde yaşanan sıkıntılar aşılacak” dedi.