EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul Sertifikası almak isteyenler ne yapmalı?

Sektörde ilk kez uygulamaya konacak olan Gayrimenkul Sertifikası'na sahip olmak isteyenlerin sadece 42,5 TL ödemesi yeterli olacak.

Gayrimenkul sertifikası vatandaşların devlet güvencesinde işlem görmekte olan projelerden metrekare bazında hisse satın alabilmesi olarak tanımlıyor. Bu şekilde hisse satın alan vatandaşlar ellerinde yeterli sayıda sertifika bulundurdukları takdirde projeler tamamlandığında hisse oranına göre daire sahibi olabilecekler.

Hem yerli hem de yabancı yabancıya tasarruf sağlamak ve yatırım yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen uygulamayla birlikte yeterli sertifikası bulunan vatandaşlar hisse oranına göre dair sahibi olabilecekler ancak haklarını bu şekilde kullanmak istemeyen vatandaşlara da izahname ile ilan edilen oranda faiz alma hakkı tanınacak.

Hisse oranları yeterli olmayan vatandaşlar da haklarını bu şekilde kullanmak istemeyen vatandaşlar gibi izahname ile ilan edilen oranda faiz alabilecekler. Ayrıca talep görmeyen dairelerin bankalarca satılması sonucunda elde edilen gelirin paylarına bölünmesi sonucu çıkan tutarı da alabilecekler.

Gayrimenkulde sertifika uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Hazine, SPK, TOKİ, GYODER ve KONUTDER işbirliğinde hayata geçirildi. İlk sertifikalı konut projesi de Park Mavera 3 Başakşehir oldu. Projeden Gayrimenkul Sertifikası almak isteyenlerin sertifika başına 42,5 TL ödemeleri yeterli olacak. Küçük yatırımlarla büyük kazançlar elde etmek isteyen yatıırmcılar diledikleri kadar Gayrimenkul Sertifikası alabilecek.

Ekonomi24