EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Gayrimenkul sertifikaları, kentsel dönüşüme katkı sağlayacak”

Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak, gayrimenkul sertifikalarının kentsel dönüşüm sürecine katkı sağlayacağını ifade etti.

Son dönemin gözde yatırım aracı Gayrimenkul Sertifika Sistemi, farklı gelir gruplarından yatırımcıları aynı projede buluşturarak konutlarda pay sahibi olma şansı sunuyor. İhraççıların ve yatırım yapmak isteyenlerin ise hukuki olarak izlemeleri gereken yollar ve uymaları gereken çeşitli prosedürler bulunuyor. Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak Gayrimenkul Sertifika Sisteminin hukuki altyapısını, ihraççıların ve sertifika almak isteyen yatırımcıların izlemeleri gereken yolları anlatıyor:

Apak: “Gayrimenkul Sertifika Sistemi; inşa edilecek veya edilmekte olan konut veya ticari alanları kapsayan gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak olarak alabilecekleri belirli bağımsız paylara bölünmesi ile oluşturulan bir yatırım aracı. Yani, yatırımcılara konutun tamamı yerine belli bir payını alma hakkı tanınıyor. Ayrıca; gayrimenkul projelerinin, şirketler gibi, borsa üzerinden yatırımcılara arz edilmesini sağlıyor. Gayrimenkul sertifikaları, yatırımcılar için alternatif bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Emlak yatırımı yapmak isteyen, ancak bu yatırım için gerekli sermayenin yüksek olması sebebi ile dilediği gibi yatırım yapamayan yatırımcılara bu imkânı sağlıyor. Ayrıca sertifikaların borsada işlem görüyor olması sebebi ile yatırımcıya erişim kolaylığı ve şeffaflık sağlıyor”dedi.

Kentsel dönüşüme katkı sağlayacak

Gayrimenkul sertifikalarının, kolaylıkla nakde dönüştürülebilir ve satış imkânının bulunmadığı hallerde bile ihraççı tarafından yatırımın belli bir oranda geri alınma garantisine sahip olduğunu belirten Apak: “Aynı zamanda faizsiz bir yatırım aracı olması sebebi ile geniş yatırımcı kitlelerine erişimi kolaylaştıracak niteliktedir. İhraççılar için ise, özellikle büyük projeler açısından, bir finansman aracıdır. Gayrimenkulün satışı hususunda esneklik ve kolaylık getirdiği gibi, her bütçeden yatırımcıya ulaşma imkânı tanır. Bütün bunlara ek olarak, gayrimenkul sertifikaları, kentsel dönüşüm konusunda da özel düzenlemeler getirilmiş olması sebebi ile kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak nitelikte bir yatırım aracı halini alacaktır. Yatırımcılar herhangi bir finans kuruluşu veya banka şubesinden, ayrıca internet ve mobil bankacılık üzerinden gayrimenkul sertifikası alabilirler”dedi.