EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Gayrimenkul sertifikaları alternatif bir yatırım aracı”

Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak, gayrimenkul sertifika sisteminin alternatif bir yatırım aracı olduğunu ifade etti.

Son dönemin gözde yatırım aracı Gayrimenkul Sertifika Sistemi, farklı gelir gruplarından yatırımcıları aynı projede buluşturarak konutlarda pay sahibi olma şansı sunuyor. İhraççıların ve yatırım yapmak isteyenlerin ise hukuki olarak izlemeleri gereken yollar ve uymaları gereken çeşitli prosedürler bulunuyor.

Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak, “gayrimenkul sertifikaları, inşa edilecek veya edilmekte olan konut veya ticari alanları kapsayan gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak olarak alabilecekleri belirli bağımsız paylara bölünmesi ile oluşturulan bir yatırım aracı. Yani, yatırımcılara konutun tamamı yerine belli bir payını alma hakkı tanınıyor. Ayrıca; gayrimenkul projelerinin, şirketler gibi, borsa üzerinden yatırımcılara arz edilmesini sağlıyor”dedi.

İhraççıların, gayrimenkul sertifikası ihraç edebilmeleri için Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) izni olması gerektiğini belirten Apak, “bunun için öncelikle gayrimenkul projesinin gerçekleştirileceği arsanın mülkiyetinin ihraççıya ait olması veya arsa üzerinde ihraççı lehine kat irtifakı kurulmuş olması gerekir. Bunun yanı sıra ihraççı gayrimenkul projesinin satış değerinin en az yarısı büyüklüğünde satış değerine sahip bir projeyi, SPK’ya başvurmadan önce son 5 yıl için gerçekleştirmiş olmalı. Aynı zamanda ihraççının uzun vadeli derecelendirme notu almış olması ve öz kaynaklar toplamının da ödenmiş veya çıkarılmış sermayesinden yüksek olması da gerekir. Gayrimenkul sertifikaları, yatırımcılar için alternatif bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Emlak yatırımı yapmak isteyen, ancak bu yatırım için gerekli sermayenin yüksek olması sebebi ile dilediği gibi yatırım yapamayan yatırımcılara bu imkânı sağlıyor. Ayrıca sertifikaların borsada işlem görüyor olması sebebi ile yatırımcıya erişim kolaylığı ve şeffaflık sağlıyor”dedi.