EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi için çalışmalar başladı

Gayrimenkul sektöründe dijitalleşme için çalışmalara başlandı. MÜSİAD ve GABORAS iş birliğinde Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulacak.

Gayrimenkul sektöründe dijitalleşme için çalışmalara başlandı. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nı kurmak için çalışmalara başladı. MÜSİAD ve GABORAS iş birliğinde hayata geçirilecek olan Gayrimenkul Kıymetler Borsası’na, İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) üyeleri de destek verecek.

GAYRİMENKUL BORSASIYLA YENİ DÖNEM

Kurulması planlanan Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nı 2023 hedeflerine ulaşma noktasında önemli bir adım olarak gördüklerini ifade eden MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan; “Geçen yıl tapuda 8 milyondan fazla işlem yapıldı. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre ise sadece geçen sene 1.5 milyona yakın konut el değiştirdi. Fakat internetteki beyanlar ile sektöre kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin sayısı 20 milyondan fazla” diye konuştu.

İHRACAT KAPASİTESİNİ ARTIRACAK

Amaçlarının sektörün sürdürülebilir, bilgi kirliliğinden uzak, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi olduğunu belirten Abdurrahman Kaan; “Ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkânları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmaz varlıklarının yönetilmesi. Kurulacak olan borsa, 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracak” dedi.

YENİ BORSAYLA EKONOMİYE DESTEK

Tapuların dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebileceğini ve raporlanabileceğini söyleyen GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun; “Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli borsa ortamında tapu değişim işlemleri güvenle yapılabiliyor. Uygulama kapsamında ayrıca, bölgesel değerler üzerinden alım, satım ve kiralama işlemleri gerçekleşecek. Borsa ile birlikte yeni finansal araçlar ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKULDE DİJİTAL DEVRİM

Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile birlikte tapuların tapulu-tapusuz taşınmaz değerleri, üzerlerinde tesis edilmiş irtifak, ipotek, teminat, intifa ve kira gibi hakları varlık olarak belirlenebilecek. Ayrıca tüm varlıklar tek bir sistem üzerinden izlenebilecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası’ndaki işlem süreciyle, satın alma, satma, kiralama, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon tüm gayrimenkul işlemleri yapılabilecek.