EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul sektörü, satışları ihracatla arttıracak

İzmir’de satışların yarı yarıya düştüğünü belirten İZTO Meclis Üyesi Adnan Bozbay, sektörü canlandırmak için gayrimenkul ihracatına yönelmek gerektiğini söyledi.

İzmir’de son bir yılda konut satışlarının yarı yarıya düştüğünü belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Adnan Bozbay, sektörü canlandırmak için gayrimenkul ihracatına yönelmek gerektiğini ifade etti. Konut kredi faizlerinde herhangi bir düşüş beklemediklerini söyleyen Adnan Bozbay, sektörü canlandırmak için gayrimenkul ihracatına yönelmek gerektiğini dile getirdi.

YÜZDE 47’LİK BİR DÜŞÜŞ OLDU

Kasım 2017 ile Kasım 2018 dönemindeki konut satış rakamlarına dikkat çeken İZTO Meclis Üyesi Adnan Bozbay, satışlarda İzmir genelinde yüzde 47’lik bir düşüş olduğunu söyledi. Adnan Bozbay, satışların Bornova’da yüzde 37, Çiğli’de yüzde 41, Konak’ta ise konut satışlarının yüzde 37 oranında düştüğünü ifade etti.

İzmir geneline bakıldığında tapuda işlem görme oranının yarı yarıya azaldığının altını çizen Adnan Bozbay; “Bu dönemde sektörümüzü canlandırmak açısından gayrimenkul ihracatına önem vermeliyiz. Yurt dışından gayrimenkul almak isteyenleri İzmir'e çekebilmeliyiz. Yabancılar İstanbul, Yalova ve Trabzon'dan alım yapıyorlar. Fakat İzmir’de yurt dışına konut satışı son derece düşük seviyede. Faiz oranları bu seviyede devam ettiği müddetçe yurt içinde konut satışında çok büyük bir artış beklemiyoruz. Ancak yurt dışından ilgi görürsek konut satışlarını canlandırabiliriz” dedi.

HERKES EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

5 Haziran 2018 tarihinde emlakçılık sektörüyle ilgili Ticaret Bakanlığı tarafından bir yönetmelik yayınlandığını hatırlatan Adnan Bozbay, emlakçı olmak için belli kriterlere sahip olmak gerektiğini ifade etti. Bozbay, yaklaşık 20 yıldır sektörün içinde olduğunu ve yönetmeliğin yayınlanması nedeniyle memnun olduklarını dile getirdi. Önceleri emekli veya ev kadınlarının emlak işi yaptığını ve sektörde bir dönüşüme girildiğini söyleyen Bozbay; “Artık genç kardeşlerimizi de bu işte görmek istiyoruz” diye konuştu.