EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul sektörü kredi faiz oranlarının düşmesini bekliyor

Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizini yarım puan düşürmesini değerlendiren sektör temsilcileri, konutta faiz oranının yüzde 1'in altına düşmesini bekliyor.

Konutta kredi faizlerinin yüzde 1'in altına çekilmesini heyecanla bekleyen sektör temsilcileri, kredi indiriminden sonra sektörde büyük bir canlanma yaşanacağını öngörüyor.

"Kredi fazilerindeki düşüş sektörü destekleyecek"

Pana Yapı İnşaat Grup Bakşanı Mahir Şaşmaz, "Faiz indiriminin reel sektöre olumlu yansıyacağı görüşündeyiz. Bankalar da konut kredilerinde faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına çekmeleri durumunda inşaat piyasası oldukça hareketlenecektir. Beklentimiz bankaların en kısa sürede bu yönde pozisyon alarak lokomotif sektörlerden biri olan inşaat piyasasını desteklemeleridir." dedi.

"Ekonominin canlanması için önemli bir karar"

KLK Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atakan Kulak, "Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının, piyasalara olumlu yansımasını öngörüyoruz. Bankalar da özellikle kredi faiz oranlarını geri çekme yoluna gideceklerdir. Bu da banka kredisi kullanarak konut alma eğilimi içinde olanların gayrimenkule olan talebini artıracaktır. Ekonominin canlanması ve sektördeki yatırımların artması için bu kararın önemli olduğunu söyleyebiliriz. İlk defa konut alacaklara ise asgari ücretle çalışanlar ve belli bir miktara kadar kredi kullanacaklar için teşvik niteliğinde konut faizlerinde özel indirimler sağlanmalı." dedi.

"Tüketici kredi indirimini bekliyor"

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doğan Dağ, "Merkez Bankası'nın faiz oranlarını aşağıya çekmesi tabii ki piyasalara ve sektöre güven pompalayacaktır. Mevcut piyasada tüketicinin beklediği bir nefesti bu karar. Aynı zamanda vatandaş bu güvenle yatırım kararlarını da netleştirmiş olur, faiz oranı ibresinin de aşağı yönde olduğu anlamına gelir. Sektörde geçmiş dönemlerde yaşadığımız hızları da yakalamış oluruz." diye konuştu.

"Konut yatırımları artar"

Doğa Şehircilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı, "Kredi maliyetlerinin ucuzlaması, faiz indirimini gözleyen talebi harekete geçirecek. İndirim kararının yansımaları kısa süre içinde görülecektir. Bu karar konut satışlarına kısa vadede yansır diye düşünüyoruz. Mevduatta bekleyen hatırı sayılır bir birikimin olduğunu düşünüyoruz. Bankaları kredi faiziyle birlikte mevduat faizini de düşürmesi durumunda, bu birikimler konut yatırımına dönüşebilir. Sadece satışları değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250'ye yakın sektörü de olumlu etkiler." şeklinde konuştu.

"Konut talebi artacak"

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "Beklenen bir indirimdi ve piyasa 50 baz puanı esasında satın almıştı. Buna rağmen dolar aniden 2.85'ten 2.81'e indi. Şimdi bankalar bir yandan mevduat faizlerini geri çekmeye çalışacak, bir yandan da bekleyen bir talep olan konut kredi faizlerini geri çekmeye çalışacaklar. Bu karar mutlaka konut talebine fayda sağlayacaktır. Bekleyen bir talep kısa sürede realize olacaktır. Tabii yüzde 1 ile 1.25'ler arasında değişen faizlerin, esas olması gereken rakam olan 0.70'ler civarına gelmesine daha bir süre var. Ancak bu günü bir başlangıç olarak görmek lazım." dedi.

"Etkilerini önümüzdeki günlerde hissedeceğiz"

Kentpark Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Kıyıcı, "İç ve dış siyasi belirsizlikler nedeniyle daralan ve durağanlaşan piyasalara merkez bankasının faiz indirim kararının nefes olmasını bekliyoruz. Açıklanan İMSAD raporu güven ve beklentiler yönünden piyasanın dipten döndüğünü ve toparlanmakta olduğunu gösteriyordu. Şimdi Merkez Bankası'nın hem teknik hem psikolojik olarak piyasayı motive edecek bu operasyonu toparlanan güvene de destek olacaktır. Etkilerini önümüzdeki günlerde hissederiz ama temennimiz piyasaların yüzde 1'e inen faizleri yeniden yaşamasıdır." dedi.