EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul sektörü faiz indirimi ve kampanyalarla canlanacak

Gayrimenkul sektörünün konut kredisi faiz indirimleri, vergi avantajları ve kampanyalar ile canlanması bekleniyor. ERA Gayrimenkul Genel Müdürü, “Durgunluk geçici" dedi.

Türkiye’de emlak sektöründe son birkaç haftadır durgunluk yaşanıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, durgunluğun geçici olduğunu vurguladı.

Ekonominin önemli taşlarından biri olan inşaat sektörü, döviz kurundaki ve konut kredisi faizlerinde yapılan artışa rağmen 2017’yi rekor konut satışı ile kapattı. 2017 yılında 1 milyon 400 bini aşan konut satışı gerçekleşti.

Konut kredisi faiz indirimler, vergi avantajları ve kampanyalar ile sektörün tekrardan hareketleneceğini belirten Atalay, morallerin bozulmaması gerektiğini ifade etti.

Mali piyasalardaki hareketliliğin ve konut fiyatlarındaki on yılı aşkın devam eden artışın durulması ile piyasaların yeni bir seviyeye geçtiğini ifade eden Atalay, yaşanan durgunluğun geçici olduğunu söyledi.

Atalay, “2017 yılında dolar yüzde 10, euro yüzde 23, altın yüzde 20 artması, enflasyonun yüzde 12'lere yükselmesiyle birlikte faiz oranları da artış gösterdi. Bu durum yatırımcıların gayrimenkulden menkul değerlere yönelmesine sebep oldu ve 2018'in ilk iki ayında bir parça durgunluk yaşandı” dedi.

“OTURMA AMAÇLI KONUT ALMAK İSTEYENLER ARTTI”

Yatırımcıların gayrimenkul yatırımından uzaklaştığını belirten Özhan Atalay, oturma amaçlı konut almak isteyenlerin talebinin ise arttığını söyledi.

Türkiye genelinde konut satışları, 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında arttı ve 97 bin 19 oldu. Satış rakamlarının gayrimenkulün güvenilir ve kazançlı bir yatırım aracı olarak görüldüğünü gösterdiğini belirten Atalay, “Hükümetin sektöre verdiği destek, Konut Hesabı Sistemi, bankaların yapacağı faiz indirimleri, markaların hayata geçireceği kampanya ve vergi indirimleri gibi fırsatlar iyi değerlendirilmeli. Söz konusu adımlarla birlikte emlak sektörünün büyümesi kaçınılmaz. Satışlar 2018 yılında da hız kesmeden devam edecek” diye konuştu.