EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul sektörü devletten 'altın vuruş' bekliyor

Konut ve inşaat sektörü temsilcileri konut satışlarının hareketlenmesi için konut kredisi faizlerinin düşürülmesini talep ediyor.

GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik, gayrimenkul temsilcileri ile görüşürken konut piyasasında satışların ivme kazanması için konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Çelik, konut kredisi faizlerinin düşürülmesi için görüş birliği olduğunu söyledi. Satışların hızlanması için faizlerin düşürülmesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, bankalara ‘faizi indir’ demenin gerçekçi olmadığını da söyledi.

Devlet ve kamu bankalarının yükselen enflasyonla birlikte mevduat faizini de yükseltmek zorunda olduğunu ve bu durumun da kredi kalemlerinde yükselmeye neden olduğunu ifade eden Çelik, bankalara kredi faizlerini indirin demenin gerçekçi olmadığını ifade etti.

Devlet bankalarına ‘faiz indirimi’ konusunda zorlama yapılmasının da doğru olmayacağını ifade eden Çelik, "Devletten bu konuda bir 'altın vuruş' bekliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak. Vatandaş kredi başvurusu yaparken, devlet bankaya, 'Bu kredinin faiz yükünün yıllık 8 puanlık kısmını ben karşılayacağım' diyecek. Vatandaş adına o bölüm bankaya ödenecek."

Uygulamanın ilk kez ev alacak vatandaşları kapsaması gerektiğini kaydeden Çelik, "Bu destek için 700 bin liralık bir konut fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu destek sıfır konutlar için verilmeli. Destek 5 yıllık bir dönemi kapsamalı. Aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı, 8 puanlık faiz desteğinin 4’ünü, konut satıldığı anda tapu harcı olarak alabilecek. Dolayısıyla destek 4 puana inmiş olacak" dedi.

Konut kredisi faiz oranları 15 Mayıs ile 30 Haziran tarihlerinde geçerliliğini koruyan kredi faiz indirimi kampanyasının sona ermesinin ardından hızla yükselmeye başladı. Yükselişi sürdüren faizler sektör temsilcilerini ve konut alımlarını sürekli erteleyen vatandaşları rahatsız ediyor.

Konut kredisi faizlerinde 2008 yılından bu yana en yüksek artış kaydedildi. 2018 yılının ocak ayından bu yana konut kredisi faiz oranları 5,7 puan artışı yaşadı. Yıllık ortalama artış ise yüzde 20 sınırına dayandı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri konut kredisi faiz oranlarında kalıcı indirimlerin gelmesi gerektiğini dile getiriyor.