EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul sahibi olacaklara altın değerinde 10 ipucu

Semerkant GYO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırım Uzmanı Enes Su, gayrimenkul sahibi olmak isteyenler için önemli ipuçları verdi.

Semerkant GYO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırım Uzmanı Enes Su, yatırım amacıyla gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin yüksek kazanç elde etmeleri için zamanlamaya önem vermeleri gerektiğini söylüyor. Gayrimenkulün uygun fiyata alınıp değeri arttığında satmanın en önemli kurallardan biri olduğunu vurgulayan Enes Su, gayrimenkul yatırımı yaparken kar etmenin altın kurallarını şöyle açıkladı:

· Günümüzde gayrimenkul yatırımı en önemli yatırım araçlarının başında geliyor. Gayrimenkul yatırımından kar etmek için de dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Bu kuralları bilmek ve buna göre hareket etmek yüksek kar elde etmeyi sağlıyor.

· Öncelikle emlak yatırımı uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Acele verilen kararlar yanlış yatırımlar yapılmasına neden olur.

· Risk hesaplamasını doğru yapmak, almak için de satmak için de doğru zamanı kollamak büyük önem taşıyor.

· Hangi risklerin olduğu doğru araştırılmalıdır. Özellikle uzun vadeli riskler doğru analiz edilmelidir.

· Herhangi bir risk içermeyen gayrimenkullerin arasında en uygun fiyata sahip olanının seçilmesi gerekir. Bu karlılık açısında büyük önem taşıyor.

· Yatırımcıların özellikle konutun ya da taşınmazın bulunduğu bölgenin durumuna ayrıca dikkat etmesi gerekir.

· Bölgenin imar durumları, gelecek 5 yıl içinde bölgenin değerini etkileyebilecek devlet yatırımları dikkate alınmalıdır.

· Özellikle henüz değerlenmemiş bölgelerden gayrimenkul satın almaya öncelik verilmeli. Ucuz fiyattan gayrimenkulleri satın alarak değerlendiği zaman satmak yüksek kazanç elde edilmesini sağlıyor.

· Konuta yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların özellikle konut alırken imar ve iskan izinlerini incelemesi gerekir.

· Konut yatırımı yaparken zemin incelemesinin de doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılığa ilişkin de bilgi edinilmeli.

· Arsa alacakların imar durumu, arsanın şekli ve konumuna dikkat etmesi gerekir.

· Dükkana yatırım yapacakların da ya cadde üzerinde ya da yayaların yoğun kullandığı bir konumda bulunan dükkana yatırım yapmalarında fayda var.

· Gayrimenkul yatırımı konusunda uzman kişilerden destek almak da yatırımın riskini azaltmada etkili olur.