EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkul patronları KDV indirimi kararından memnun

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte konutta KDV oranının yüzde 8'e çekilmesini değerlendiren sektör liderleri, kararın konut satışlarını arttıracağını belirttiler

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın ardından dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile konut sektöründe 150 metrekareden büyük konutlar için alınan KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi, gayrimenkul sektörünün patronları tarafından olumlu karşılandı.

Kararın son derece isabetli olduğu görüşünde birleşen sektör patronlarının konutta KDV indirimi hakkkındaki görüşleri şöyle:

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz:

"Gayrimenkul sektörünün bu tür teşvik edici uygulamalara ihtiyacı var. Devlet desteğinin önemini ve tetikleyici gücünü yakın süreçte hep birlikte gördük. Gayrimenkul sektörünü tek çatı altında toplayan GYODER ve Emlak Konut GYO gibi kurumların vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmesiyle gözle görülür bir canlılık yaşandı.

Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 metrekare üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açmaktadır."

Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:

"Bakanlar Kurulu’nun aldığı 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi kararı sektör ve konut alıcıları açısından çok güzel bir gelişme. Oranlarının düşürülmesini uzun zamandır bekliyorduk. Yüzde 10’luk bu fark yatırım yapmak isteyenlere büyük katkı sağlayacaktır. Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması hüküm altına alındı. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı her zaman en güvenilir araç olmuştur. Bakanlar Kurulunun aldığı bu karar tüketicilerimizi rahatlatırken, inşaat sektörünün de önünü açacaktır."

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

"İnşaat sektöründeki son gelişmeler ve alınan yeni kararlarla birlikte sektörün canlılığını koruyacağını öngörüyoruz. Bakanlar Kurulu’nun, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e kadar indirme kararı 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak. Konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar veya daha büyük bir konut sahibi olmak isteyip elinde yeterli miktarda birikimi olmayanlar için yeni bir fırsat daha doğdu. Hem hükümetimiz hem de inşaat sektörü, konut sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak için bütün olumlu adımları atıyor. Vatandaşlarımız konut almak için alınan bu önemli kararları çok fazla beklemeden değerlendirmelidir."

Kumko Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Efe Kumova:

"Konut alımını kolaylaştırmak için kredi faizlerindeki indirimler, inşaat firmalarının peş peşe başlattığı kampanyaların ardından şimdi de Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Alınan bu kararın üretilen konutların sadece yüzde 1’lik kısmını kapsaması yerine tüm konut satışlarında, emlak rayiç bedeli üzerinden uygulanan kademeli KDV’nin yüzde 1’e sabitlenmesinin hem konut alıcıları hem de sektör için daha faydalı olacağını düşünüyoruz. İlk defa konut sahibi olacakları ve daha büyük bir ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirecek olan bu kararın 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak olması yerine devamlılığının sağlanmasıyla da ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektöründe canlılık korunmuş olacaktır."

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

"Bakanlar Kurulu kararı ile 150 metrekare ve üzeri evlerin KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Bu karar, bu yıl konut satışlarında 15 Temmuz sonrası, GYODER, TOKİ ve Emlak Konut’un hamleleri ile gelen harekete yeni bir ivme getirecek. Artık yılsonunda 1 milyon 500 bin adetlik tapu hedefinin gerçekleşmesi ve hatta daha ileri bir rakama ulaşılması olasılığı kuvvetlendi. Bu teşviklerle gerek ihtiyaç gerekse, yatırım amaçlı konut satın alımları hız kazanacak. Tapu adetleri bakımından 2016 yılı yeni bir rekor yıl olacağa benziyor. Dün yüksek KDV’den işlem bitirip ödeme yapan ve tapu alanlar için bir hak kaybı olacak tabi. Bunun da tabi bir şekilde telafi edileceğini öngörüyoruz. Bu tip satışlarda, sözleşme hükümleri arasında “vergi değişiklikleri hali” uyarısı ile artan veya azalan verginin tarifi ile tüketiciye fiyat farkı ile vergi farkının iade edileceğini sanıyorum."

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

"Bakanlar Kurulu dün 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olarak alınan KDV oranlarını yüzde 8’e düşürdüğünü açıkladı. Karar, hem sektör açısından hem de vatandaşlarımız açısından oldukça sevindirici. Geniş dairelerde yaşamak isteyen ya da çocuklu ailelerin talebi ve ihtiyaçları daha büyük konutlardan oluşuyor. Ancak gerek KDV oranları gerekse bütçeleri aşan fiyatlar nedeniyle daha geniş metrekarelere ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın konut tercihi orta büyüklükte dairelere kayıyordu. Son zamanlarda ardı ardına hayata geçirilen konut kampanyalarıyla satış rekorları kıran inşaat sektörü, bu KDV indirimiyle birlikte büyük m2’li konut bazında da satış rekorları kıracaktır. 31 Mart’a kadar geçerli olacak bu indirim, kaçırılmaması gereken bir fırsat. Özellikle çocuğu olan aileler ve daha geniş konutlarda oturmak isteyenler için daire almanın tam zamanı. Alınan bu kararı destekliyoruz, ancak sadece 150 metrekare üzerinde konutlar için değil, tüm konut satışlarında uygulanması yerinde olur. Çünkü inşaat markalarının elinde 150 metrekarenin altında çok sayıda konut var.