EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Feyzullah Yetgin: Konutta KDV ve tapu harcı indirimi devam etmeli

Feyzullah Yetgin, 31 Ekim’de sona erecek olan KDV ve tapu harcı indiriminin devam etmesi gerektiğini belirtti. “Sektöre destek ekonomiye katkı demek” dedi.

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Ekim’de sona eriyor. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, indirimin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

YETGİN: SEKTÖRE VERİLECEK DESTEK EKONOMİYE KATKI DEMEK

Konut kredi faizlerinin yıllık yüzde 30’lara yaklaştığını hatırlatan Feyzullah Yetgin, 31 Ekim’de sona erecek olan KDV ve tapu harcı indiriminin sektör görünümü açısından olumlu olmadığını belirtti. Gayrimenkulün 250 alt sektöre katkı sağladığını ifade eden Yetgin, sektöre verilecek desteğin ekonomiye katkı noktasında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

KONUT KAMPANYALARI SEKTÖRE CANLILIK GETİRDİ

2018 yılında hayata geçirilen konut kampanyalarının sektöre canlılık getirdiğini belirten Feyzullah Yetgin, “Başlatılan son kampanyanın satış rakamlarıyla bu yıl aşağı yukarı geçen senenin rakamlarını yakalayabiliriz. Fakat söz konusu kampanyayı uzatmayı konuşamayız. Bu firmalar açısından çok zor” dedi.

Sektörü canlı tutmak için hükümetten destek beklentisini her fırsatta dile getirmeye devam ettiklerini ifade eden Yetgin, “Burada maksat özelde gayrimenkul sektörü olsa da Türkiye ekonomisindeki harekete katkısı noktasında da konunun değerlendirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

YETGİN SEKTÖRÜN ÜÇ BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

Feyzullah Yetgin, sektörün üç beklentisi olduğunu açıkladı. Yetgin, bunları KDV'den tek KDV'ye geçilmesi, tapu harçlarının düşürülmesi ve yabancıya vatandaşlıkta yatırım sınırının düşürülmesi olarak sıraladı.

TÜİK verilerine göre 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 3.4 büyüyen gayrimenkul sektörü ikinci sektörde yüzde 0.2’ye düştü. Gayrimenkul sektörü faaliyetlerinin büyüklüğü 35 milyar TL’ye ulaştı.