Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Faizlerin düşmesiyle birlikte gayrimenkule ilgi artacak

Sektörün önemli isimleri 9. Boğaziçi Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirvede sektöre dair önemli değerlendirmelerde bulunuldu.

80 ülkeden iş adamı, siyasetçi ve fikir önderi Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi ev sahipliğinde düzenlenen 9. Boğaziçi Zirvesi’nde bir araya geldi.

Zirvede yer alan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörü dinamiklerinin Türkiye'de çok kuvvetli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, YEP paralelinde tekrar bir büyüme trendine gireceğini söyleyen Feyzullah Yetgin; “Gayrimenkul sektörü önceki yıllarda olduğu gibi lokomotif bir sektör olarak istihdam yönüyle katkı sunmaya devam edecek. Bu dönemlerde şirket özelinde de bakarsak finansman açısından alternatif ürünleri denemek gerekiyordu” şeklinde konuştu.

YABANCIYA KONUT SATIŞLARINDA TAM BİR VİTES BÜYÜTME VAR

Türkiye'deki konut satışları ve sektörün durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas; 2018 Ekim itibarıyla açıklanan rakamlara bakıldığında, beklentilerin çok üstünde bir satış rakamının görüldüğünü kaydetti. Hem birinci el satışların hem ikinci el satışların ciddi şekilde yükseldiğini vurgulayan Altan elmas; “Konut kredili satışların da yok denecek seviyeye, yüzde 5'lere kadar indi. Özellikle özel bankaların konut kredisi noktasında hafif bir el freni var. Onu net bir şekilde görebiliyoruz. Tamamen el fren çekme şeklinde değilse de azaltarak gelen bir süreç var” değerlendirmesinde bulundu. Elmas, kamu bankalarının da yavaş yavaş 1,30-1,40 gibi aylık seviyelere yükseltmesinin ardından konut kredisinin yavaş yavaş satışların içinden çıkmaya başladığını söyledi.

Sektör şirketlerinin yaptığı kampanyalara da değinen Altan Elmas, devletin getirdiği teşviklerin, enflasyondan sonra konuta zam yapılmamasının, firmaların yaptığı kampanyaların önemli etkisinin bulunduğunu dile getirdi. Böylece üst üste 2 ay boyunca ciddi anlamda tüm Türkiye'ye yayılan bir konut satışı rakamına erişildiğini vurgulayan Elmas; “Kasım ayında biraz yavaşlayabilir ama teşvikler uzadı, bu yine bir miktar teşvik edici olacak. Satış ivmesinin devam edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konut fiyatlarının artmadığına dikkati çeken Altan Elmas, yabancıya konut satışlarında tam bir vites büyütme olduğunu, bunun da devam ettiğini bildirdi.

FAİZLERİN GERİLEMESİYLE BİRLİKTE GAYRİMENKULE İLGİ ARTACAK

Türkiye’nin bölgesinde güvenli liman haline geldiğini ifade eden Ege Yapı Başkanı İnanç Kabadayı ise İstanbul olmak üzere diğer büyük şehirlerde de gayrimenkulde fiyatların artacağını ve uluslararası oyuncuların daha fazla Türkiye’ye geleceğini ifade etti. Ortalama 2 bin dolara satılan bir ürünün bin 200 dolarlara gerilediğini aktaran İnanç Kabadayı, bu değerin yeniden 2 bin dolar ve üstüne çıkacağını belirtti.

Gayrimenkulün her dönemde diğer tasarruf ürünlerine göre daha fazla getirisi olduğunun altını çizen Kabadayı, faizlerin gerilemesiyle birlikte orta ve uzun vadede gayrimenkule ilginin artacağını kaydetti ve şu anda gayrimenkul sektörü talebinde bir azalma olmadığını sadece taleplerin ertelendiğini ekledi.