EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Faiz oranlarının yükselmesi konut satışlarını olumsuz yönde etkiliyor

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri yüksek kredi faizlerinin bir an önce aşağı çekilmesi görüşünde birleşiyor.

Dün düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın ikinci oturumunda sektörün önemli isimleri bir araya geldi. Sektör temcislcileri gayrimenkulün bugünkü durumunu ve 10 yıl sonra ne durumda olacağını tartıştı. Kredi faizlerine de değinen temsilciler, birlikte ticari proje geliştirip yabancıya satışın artırılması yönünde çağrıda bulundu.

"Dünya Trabzon'a itibar ediyor"

Moderatörlüğünü GYODER Danışmanı, şehir plancısı Faruk Göksu'nun yaptığı oturumda söz alan Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "ABD'de yüzde 5, İngiltere'de yüzde 0.75, Türkiye'de ise yüzde 16. Siz bu faizle mücadele edip ortak alanda kazanamazsınız" dedi. Sektörü sadece ülke sınırları içerisine sıkıştırmamak gerektiğini belirten Çelik, "Son Cityscape Fuarı'na gittiğimde başka bir şey gördüm. Dünya Trabzon'a itibar ediyor. Özellikle Araplar buradan ev satın alıyor. Bu harika bir şey" diye konuştu.

Faizler aşağı çekilmeli

Türkiye'nin kentsel dönüşüm konusunda çok ileri bir noktaya geldiğini ve kısa sürede çok fazla konut üretildiğine dikkat çeken Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise "Buna rağmen asıl sorun yapılan konutları satacak müşteri bulmak. Krediyle bir müteahhit nereye kadar gidebilir? Kredi faizlerinde çok yüksekteyiz" diye konuştu. Müşterilerin yüksek faizler dolayısıyla sektöre sıcak bakmadığını belirten Çetinsaya, "Yetkililerden bu oranların aşağı çekilmesi için destek bekliyoruz" diye konuştu.

Yabancı yatırımcı ofis ve otel yatırımlarına ilgi gösteriyor

Sektörün ortak hareket etmesi gerektiğini ve ticari projeler üretip yabancılara satılması gerektiğini söyleyen GYODER Başkanı ve Torunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, "Gerek finansörler, gerek arsa sahipleri gerekse proje geliştiricilerle birlikte ticari projeler geliştirmeliyiz. Yabancı artık satın almak istediğinde ya AVM ya ofis ya da otellere bakıyor" dedi.

"Komşuluk ilişkilerini geliştirmeliyiz"

Konut projelerinin üretim aşamasında komşuluk ilişkilerini merkeze alacak çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu ise projelerinde bununla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Tamamlanan projelerin belediyeler tarafından sahiplenilmediğini de aktaran Konyalıoğlu, "Böyle olunca sanki vatandaşın da sivil inisiyatifin de istemediği projeleri yapmış gibi görünüyoruz. Halbuki biz bu projelere sivil inisiyatifle birlikte başlıyoruz" dedi.