EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Faiz oranları ve konut fiyatları artarsa birçok sektör sıkıntıya girer”

TESK Başkanı Palandöken Merkez Bankasının faiz oranlarını yükseltmesi halinde konut sektörü başta olmak üzere birçok sektörün sıkıntı yaşayacağını söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, konut kredisi faiz oranlarının indirilmesine ilişkin kampanya hakkında yazılı bir açıklama yayımladı. TESK Başkanı Palandöken k0onut sektöründeki abartılı fiyatların düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Konut sektörü canlanırsa buna paralel olarak birçok sektörde hareketlilik meydana geleceğini ifade eden TESK Başkanı Palandöken, konut kredisi faiz oranları ve konut fiyatları düşerse konut satışlarının hız kazanacağını ve birçok sektörde canlanma meydana geleceğini açıkladı.
Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına çekilmesine hazırlanan kampanya hakkında yazılı bir basın bildirisi yayımlayan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, konut sektöründeki abartılı fiyatların düşürülmesi gerektiğini ve bu durumun hem faizle hem de konut fiyatları paralel olarak düşerse inşaat sektörünün canlılık kazanacağını ve birçok sektörde de hareketlilik başlayacağını ifade etti.

"Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmesi her alanda sıkıntı oluşturur"

Fiyat ve faiz oranları artarsa her alanda olumsuz sonuçlar meydana geleceğinin altını çizen Başkan Palandöken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranlarını 0,75 baz puan yükselterek 12,75 seviyesinden yüzde 13,50 seviyesine çıkarmasının her alanda olumsuz sonuçlara neden olacağını ve başta inşaat ve konut sektörü olmak üzere birçok sektörde sıkıntıya neden olacağını açıkladı.

"Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği konut satışlarının gerilemesine neden oluyor"

Konut sektöründe yaşanan durgunluğun nedenini konut kredisi faiz oranlarına bağlayan Palandöken, konut fiyatlarının ve konut kredisi faiz oranlarının abartılı yüksekliğinden dolayı konut satışlarının gerilemeye başladığını be mart ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 gerilediğini ifade etti.

"Faizler yüzde 0,80'nin altına düştüğünde alış ve satışlarda canlanma yaşanır"

Yaşanan bu düşüşte ve inşaat sektörünün durgunlaşmasındaki nedeni konut kredisi faiz oranlarının ve konut fiyatlarının abartılı yüksekliği olduğunu söyleyen Palandöken, “Konut kredisi faiz oranları gayrimenkul bedelleri düşerse vatandaşın ev sahibi olma ihtimali yükselir, konut satışları arttığında ise birçok sektörde zincirleme canlanma yaşanır. Faizler yüzde 1'in, hatta 0,80'in de altına düştüğünde alış ve satışlarda canlanma yaşanır" şeklinde konuştu.

"Konut üretim maliyetleri fiyatlara yansıtılırsa vatandaşın konut satın alma ihtimali düşer"

Konut sektöründe canlanma sağlanması için konut fiyatlarının da düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, konut alan vatandaşın konut aldığı yerden alışveriş yaptığını ve güzergahtaki taksiyi, dolmuşu kullanarak bölge ekonomisine katkı sağladığını işaret ederek, “Bina inşaat maliyetleri geçtiğimiz yıl yüzde 20, bu yıl ise yüzde 40'lara kadar arttı. Bu artış konut satışlarına yansıtıldığında, yüksek faizlerle birlikte vatandaşın ev alabilme ihtimali daha da düşüyor. Bu sebeple inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin de fedakârlık yaparak daha uygun fiyatlı satışlar gerçekleştirmesi lazım. Ekonomimizin dar boğaza girmemesi için her sektörü etkileyecek bu canlanmaya ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.