EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Eylüle kadar konut zammı yüzde 10’u bulur”

KONUTDER Başkanı Altan Elmas eylül ayına kadar konut fiyatlarında yaşanan artışın yüzde 10 seviyesine kadar yükselebileceğini söyledi.

İnşaat maliyetlerin gösterdiği olağanüstü artış nedeniyle konut fiyatlarında birkaç ay içerisinde artış yaşanması bekleniyor.İnşaat maliyetlerinde bir yıl içerisinde yaşanan yüzde 19,91 oranında rekor artışı değerlendiren Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, maliyet yükününün yavaş yavaş konut fiyatlarına yansımaya başlayacağını söyledi. Eylül 2018 tarihine konut fiyatlarındaki artış oranının yüzde 10’u bulacağını ifade eden KONUTDER Başkanı Elmas, konut sahibi olmak isteyenler için iki ay daha alım fırsatlarının devam edeceğini söyledi. Yüzde 151,21’lik rekor seviyesine ulaşan yıllık maliyet artışlarının yakında konut fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Hem işçilik hem de diğer maliyetleri içeren bu endeks sonuçlarından yola çıkarak yaklaşık 2 ay sonra konut fiyatlarında önemli bir artış meydana geleceği tahmin ediliyor.
Daha önceki veriler dikkate alındığında, endeks 2016 yılında yıllık bazda yüzde 11,22 oranında, 2017 yılında ise yine yıllık bazda yüzde 15,04 oranında artış yaşamıştı. Diğer taraftan bir önceki yılın aynı ayına kıyasla malzeme endeksi yüzde 22.01, işçilik endeksi de yüzde 15,54 arttı. 2018 yılı Nisan ayında maliyetlerde en hızlı yıllık artış kaydedilmiş oldu.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, bankaların konut kredisi faizini aylık yüzde 0,98'e düşüren ve müteahhitlerin yüzde 20 uyguladığı kampanya sona ermesine rağmen evde alım fırsatlarının devam ettiğini söyledi. Temmuz ve ağustos aylarında mevsim etkileriyle görülen durgunluğun da etkisiyle bu maliyetlerin fiyatlara yavaş yavaş yansıyacağını belirten Elmas, “Artan maliyetleri firmalar yavaş yavaş yansıtacaklardır. Eylül ayına geldiğimizde fiyatlarda yüzde 10'luk bir artış olur. O yüzden tüketiciler için bu aylarda alım fırsatı devam ediyor” şeklinde konuştu.