EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Eviniz ve arabanız siz farkına varmadan elinizden uçabilir!

Birçok vatandaşın kimlik bilgilerinin deşifre olmasıyla ilgili açıklama yapan Avukat Cevat Kazma, vatandaşları bu problem yüzünden oluşabilecek sorunlar hakkında uyardı.

Günlerdir gündemi meşgul eden kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi sorunundan çok, kişisel bilgilerin herkes tarafından kolayca erişilebiliyor olması vatandaşların zihnini kurcalamaya başladı. Büyük bir tedirginlik yaşayan vatandaşların ne gibi problemlerle karşılaşabileceği, hukuki haklarının neler olduğunu, nasıl hareket etmeleri gerektiğini Avukat Cevat Kazma açıkladı.

50 milyon Türkiye vatandaşının yakın gelecekte bir çok hukuki problemle başbaşa kalabileceğini söyleyen Avukat Cevat Kazma, çalınan kimlik bilgileriyle sahte kimlikler oluşturulabileceğini ve kişilerin araçlarının, gayrimenkullerinin bu yöntem ile el değiştirebildiğini vurguladı. Sahte kimliklerin orijinallerinden ayırt edilmesinin zor olduğunu belirten Cevat Kazma, “Kişisel bilgilerinin ifşa edilmesi sonucunda zarara uğrayan kişiler, bu duruma sebep olan kamu kurum ve kuruluşlarına, kusurları olan diğer kurumlara maddi-manevi tazminat davası açabilir.” diye konuştu.

Bu konuda tapu ve noter dairelerinde çalışanların çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Kazma, devletin de bu konuda suçlu bulunabileceğini belirtti. Cevat Kazma, “Devlet, kendisinde var olan bilgileri yeterli şekilde koruyamamış ve hizmet kusuru ile kişilere maddi manevi zarar verilmesi ortamı doğmuştur. İdare hukukundaki hizmet kusuru kavramı ortaya çıkmıştır.” dedi.