EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ev satın alacaklara noter uyarısı

TükoDer Başkanı Aziz Koçal, ev satın alacaklara noter uyarısında bulundu. Koçal, sözleşmelerin mutlaka noterde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Başkanı Aziz Koçal, Milliyet Gazetesi’nden Kadife Şahin’e konuştu. Bazı inşaat şirketlerinin proje aşamasında konut satışında tüketiciye maktu sözleşme imzalattığını ve bunun mağduriyetlere neden olduğunu ifade eden Aziz Koçal; maketten satış yapan şirketlerin, müşterileriyle noterlikte “Düzenleme Şeklinde Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi” yapması gerektiğine dikkat çekti. Koçal, birçok firmanın yasaya aykırı şekilde bunu yapmadığını ve kendi düzenledikleri matbu sözleşmelerini müşterilerine imzalattığını ifade etti.

NOTERDE DÜZENLEME YAPILMASI ZORUNLU

Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi gerektiğini belirten TükoDer Başkanı Aziz Koçal, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Koçal, sözleşmenin noterde imzalanması durumunda satıcının sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremeyeceğini ifade etti.

Harçlar nedeniyle sözleşmelerin büyük bir çoğunluğunun notere tasdik ettirilmediğini ifade eden Aziz Koçal, “Maktu şeklinde yapılan sözleşmeler, tapu siciline tescil ettirmediği zaman daire teslimleri veya tapu teslimlerinde tüketiciler mağdur oluyor. Kanunda konut satışının tapu siciline tescili ve sözleşmenin noterde yapılmasını hüküm altına alınmıştır. Buna uymayan şirketlere sözleşme başına bin 380 TL idari para cezası uygulanır” dedi.

AZİZ KOÇAL: CEZALARIN CAYDIRICI ÖZELLİĞİ KALMADI

TükoDer Başkanı Aziz Koçal, cezaların caydırıcı özelliğinin kalmadığını ancak mağduriyet yaşayan kişinin Ticaret Bakanlığı’na gerekli şikâyette bulunması halinde söz konusu şirketin diğer sözleşmelerinin de incelemeye alındığına dikkat çekti. Söz konusu durumlarda ceza, sözleşme başına veriliyor. Rakam yükseldiği için ise az da olsa caydırıcı olabiliyor.

NOTERİN ARDINDAN TEK TARAFLI OLARAK TAPUYA ŞERH ETTİRİLEBİLİR

Aziz Koçal, tüketicilerin ilerleyen zamanlarda mağdur olmaması için alım-satım yaparken tapu sicil müdürlüğüne giderek alacakları gayrimenkulün tapu kaydında herhangi bir şerh olup olmadığına mutlaka bakması gerektiğini vurguladı. Koçal, satış sözleşmesinin noterde “Düzenleme Şeklinde Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi” olarak yapılması gerektiğini belirtti. “Noterde yapılan sözleşme tek taraflı olarak tapuya şerh ettirilebilir. Böylece söz konusu dairenin size ait olduğu belli olur ve üzerine herhangi bir ipotek ya da haciz konulmasının önüne geçilir” diye konuştu.