EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ev alacaklara müjde: Konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına düşüyor

Konut sektörünü en çok zorlayan sorunlardan bir tanesi konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği. Başbakan Yıldırım faiz oranlarının düşeceğinin müjdesini verdi.

Konut satın almak isteyen tüketiciler yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle konut satın alma planlarını uzun süredir erteliyor. Bu duruma paralel konut satışları ve konut fiyat artışları da gerilemeye başlıyor.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana en yüksek seviyesine erişen konut kredisi faiz oranlarında iç piyasayı hareketlendirecek yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan müjdeli habere göre, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi üç büyük kamu bankası konut kredisi faiz oranlarını 125-1,35 aralığından yüzde 1’in altına çekerek en çok yüzde 0,99 olmasını sağlayacak.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’a ek olarak 3 ay süreyle Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da faiz indirimi kampanyasına dahil olacak. Gayrimenkul uzmanları tarafından belirlenen psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşen konut kredisi faizler tüketiciyi konut satın almaya yönlendirecek. Böylelikle konut sektörünün uzun süredir beklediği hareketliliğe kavuşması hedefleniyor.

İmar barışı, KDV oranı ve tapu harç bedeli indiriminden sonra devreye giren konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyası sayesinde hem tüketici hem de konut sektörü temsilcileri kazanç elde edecek. Özellikle bu yılın başından beri konut kredisi faiz oranlarının yüksek seyrediyor oluşu kötü günler geçiren konut sektörünün iyice gücünü kırmıştı. Ancak alınan iyileştirme kararları ile konut satışlarının kısa sürede canlanması ve sektördeki çarkın yeniden dönmeye başlaması bekleniyor.