EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Euro bölgesinde konut fiyatları artış gösterdi

Avrupa İstatistik Ofisi’nden (Eurostat) yayımlanan verilere göre, Avrupa bölgesinde konut fiyatları 0,9; Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise 0,7 oranında artış gösterdi.

Avrupa’daki konut fiyatları artış göstermeye başladı. Eurostat’tan elde edilen verilere göre, konut fiyat endeksiyle ölçülen konut fiyatları 2017’nin dördüncü çeyreğinde 2016 yılının aynı dönemine göre Avrupa Bölgesi’nde yüzde 4,2, Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 4,5 oranında artış gösterdi.

2017 yılının dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyreğine göre satılık konut fiyatlarında artış yaşandığı kaydedildi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında 2017 senesinin dördüncü çeyreğinde 2016 yılının aynı dönemine göre, konut fiyatlarında en fazla yükseliş kaydedilen ülke ise yüzde 11,8 oranı ile İrlanda ülkesi oldu. Konut fiyat artışlarında İrlanda’yı, yüzde 10,5 ile Portekiz ve yüzde 10 ile Slovenya ülkesi izledi. Avrupa bölgesinde konut fiyatlarının tek düşüş görülen ülke ise yüzde 0,3 pay ile İtalya oldu.

Konut fiyatlarında en çok artış yaşayan ülkeler sırasıyla yüzde 3,7 ile Slovenya, yüzde 3,2 ile Hırvatistan ve yüzde 2,7 ile de Güney Kıbrıs Rum Kesimi şeklinde oldu. Mevzu bahis dönemde konut fiyatlarında en çok azalış görülen ülkeler yüzde 2,8’le İsveç, yüzde 1,7 ile Danimarka, yüzde 0,4’le Belçika ve yüzde 0,3’le de Finlandiya şeklinde gerçekleşti.

Euro bölgesi patronu ve Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülkesi Almanya’da ise konut fiyatları geçtiğimiz senenin son çeyreğinde satılık konut fiyatları yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,7 ve üçüncü çeyreğe göre de yüzde 1,6 oranında artış yaşandığı kaydedildi.