EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Erdoğan: "Şehirlerimiz zevksiz binaların saldırısına uğradı"

Kentsel dönüşüm ve restorasyon hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaylaların, şehirlerin zevksiz binaların saldırısına uğradığın söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, kentsel dönüşüm ve restorasyon hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı’na katılan Erdoğan burada yaptığı açıklamalarda şehirlerin, köylerin, yaylaların gecekonduların ve zevksiz binaların saldırına uğradığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirlerimiz gecekonduların, zevksiz binaların saldırısına uğradı. Başını sokacak evi olmayan insanlara estetikten bahsetmek anlamsız olabilir. Bu dönemde öncelik zorunlu ihtiyaçların karşılanmasıydı. Türkiye bu düzeyi geride bıraktı.

Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda, bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır, biz buna odaklanmalıyız. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz."

Son 15 yılda 250 restorasyon projesi hayata geçirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, "Restorasyon deyince akla içimizi acıtan nice görüntü de geliyor. Tüm gayretlerimize rağmen tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Güya aslına uygun restore edilen ama üzeri çimento ve kumla kaplanan nice eserler gördük. Asırlık taşları sökülen nice surlari binalar gördük. Her santimi el emeği göz nuru kapıları, pencereleri sökülen nice konaklar, evler gördük" şeklinde konuştu.