EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlakçılık yasası çıktı! Komisyon bedellerinde düzenleme!

Konut alım satımlarında ve kiralama işlemlerinde hizmet bedeli oranı sözleşmeden yer verilen satış bedelinin yüzde 4’ünden fazla olamayacak.

Emlakçılık sektöründeki her şey adeta sil baştan değiştirildi. Önemli kurallar tarafından çerçevelenen emlakçılık sektörünü bundan sonra yepyeni bir dönem bekliyor. Yeni Emlakçılık Yasası sonunda resmen yürürlüğe girdi. Yasanın uygulama konulmasıyla birlikte emlakçılık yetki belgesi olmayan vatandaşlar emlakçılık mesleğini yapamayacak.

Emlakçılık yetki belgesi zorunluluğu getirildi

Mesleki yeterlilik belgesi ile yapılacak olan emlakçılık mesleğinde bir kere yetki belgesi sahibi olmak da yeterli olmayacak. Çünkü emlakçılık belgesi alan vatandaş her 5 yılda bir belgelerini yeniletmek zorunda olacaklar.

Şartları mevcutta uygun olan adayların 10 gün içerisinde emlakçılık yetki belgeleri teslim edilebilecekken şartları karşılamayan adayların başvuruları reddedilecek ve belge için şartları sağlamaları gerekecek. Emlakçılık sektörüne yepyeni bir soluk getiren yeni yasa kapsamında yetki belgesi verilen emlakçılar belirlenen kuralları 3 kez ihlal ederlerse belgelerinden olacaklar.

Konut alım satım işlemleri komisyonunda düzenleme

Konut sektörünü de birinci dereceden ilgilendiren emlakçılık sektöründe emlakçının aldığı hizmet ücretlerine de düzenleme getirildi. Bundan sonraki dönemde emlakçılar konut alım satım işlemlerinde sözleşmede yazan konut bedelinin Katma Değer Vergisi (KDV) bedeli hariç yüzde 4’ünden daha fazlasını hizmet bedeli olarak alamayacak.

Kira komisyonlarında düzenleme

Konut kiralama işlemlerinde ise yeni emlak yönetmeliğinde yer alan kurallar dahilinde aylık ödenecek kira tutarının Katma Değer Vergisi (KDV) hariç bir aylık tutarını aşmasını izin verilmeyecek.