EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlakçılık mesleki yetki belgesi kimlere verilecek?

Yeni Emlak Yasası ile birlikte gayrimenkul ticareti sektöründe birçok kural değişti. Emlakçılık mesleğini yapmak isteyenlerin birçok şartı karşılaması gerek!

Emlak sektöründe yepyeni bir döneme giriş yapıldı. Yeni Emlak Yasası’nın resmen çıkmasının ardından konut ve gayrimenkul ticareti sektöründe yepyeni bir dönemin startı da verildi. Bundan sonraki süreçte emlakçıları ve sektörü bambaşka bir meslek deneyimi bekliyor.

YETKİ BELGESİ ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR

Öncelikli olarak yasayla birlikte gayrimenkul ticareti yapmak isteyen emlakçılara kalite standartları getirildi. Bundan sonra belirli şartları karşılamayan emlakçıların mesleğe devam edebilmesi mümkün olmayacak. Mesleki yeterlilik belgesi sahibi olma zorunluluğu getirilen sektörde emlakçılar yetki belgesi almak için başvuruda bulunacak. Ancak yetki belgesi herkese verilemeyecek. Emlakçılık yetki belgesi almak için gerekli olan koşullar ise şu şekilde;

  • En az lise mezunu olmak,

  • Daha önceden iflas etmemiş olmak,

  • En az 30 metrekare büyüklüğünde çalışma alanı sahibi olmak, arşiv bölümü bulundurmak ve teknik donanıma sahip olmak (kendi yerini işleten emlakçılar için)

  • Daha önceden konkordato ilan etmemiş olmak gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartları karşılayan vatandaşlar emlakçılık mesleki yeterlilik belgesi sahibi olabilecekler. Ancak belge tek seferde ömürlük olarak verilmeyecek. Yetki belgesinin 5 yılda bir güncellenmesi gerekiyor. Emlakçılık sektörüne ilişkin belirtilen yeni standartların dışında kalan emlakçıların ise yapılan 3 uyarıdan sonra emlakçılık yetki belgeleri geçersiz olacak.