EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlakçılığın kuralları baştan yazıldı! Komisyon bedeline yüzde 4 sınırı!

Emlakçılık yasasının uygulamaya girmesiyle birlikte sektördeki kurallar baştan yazıldı. Emlakçı komisyonlarına konut bedeli üzerinden yüzde 4 sınırı getirildi.

Emlakçılık yasasının uygulamaya girmesiyle birlikte sektörde birçok kural değişti. Emlakçılık mesleğini yapmak isteyenlere mesleki yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Çalışma alanlarında da belirli bir standartın korunması yönelik çalışmalar yürütülen yasayla birlikte komisyon bedelleri de sınırlandırıldı. Bundan sonraki süreçte emlakçılar konut alım satım işlemlerinde hizmet bedeli olarak sözleşmede yer verilen konut bedeli tutarının yüzde 4'ünden fazla olamayacak. Kiralanan konutlarda da kiralama hizmet bedeli konut kirasının bir aylık bedelinden daha fazla olamayacak.

Emlak komisyonları yüzde 4'e sabitlendi

Emlakçılar bundan sonraki süreçte sattıkları konutun sözleşmede yer alan bedelin yüzde 4’ten daha fazlasını komisyon olarak alamayacak. Emlakçıya hizmet bedeli olarak en çok yüzde 4 pay gidecek. Bununla birlikte konut kiralama hizmetlerinde de emlakçının alacağı pat bir aylık kira ödemesinden fazla tutulamayacak.

En az lise mezunu olma zorunluluğu getirildi

Dünden itibaren emlakçılık sektöründe yepyeni bir dönem başladı. Gayrimenkul ticaretine ilişkin yönetmelikle mesleki kurallar, işletmelerde aranan koşullar da belli oldu. Bundan sonraki süreçte emlakçılık yetki belgesine sahip olmayan kişiler emlakçılık mesleğini yapamayacak. Yetki belgesi alabilmek için de en az lise mezunu olmak, iflas yaşamamış olmak ve konkordato ilan etmemiş olmak gerekiyor. Bu şartlardan birine uymayan emlakçılara yetki belgesi verilmeyecek. Bu şartları karşılayan emlakçılara da başvuru yaptıkları takdirde en geç 10 gün emlakçılık yetki belgeleri teslim edilecek.

Mesleki yeterlilik belgesi almak zorunlu

Emlak danışmanlığı için getirilen mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun dışında çalışma alanlarının da en 30 metrekare büyüklüğünde olması, teknik donatılara sahip olması ve arşiv bölümünün yer alması gerekecek. Emlakçılık ofisleri bundan sonraki süreçte başka bir ticari alanda faaliyet gösteremeyecek.

Kayıtdışı emlakçılarla mücadele edilmeli

Emlakçı tarafından verilen hizmetin sonucunda alıcı- satıcı ve kiracı-kiralayan ile işletme arasında sözleşme yapılacak.
Emlakçılar ve vatandaşların gayrimenkul değer alım-satımı ve kiralamasında en büyük sorunlarından biri olarak da kayıt dışı emlakçılar olarak biliniyor. Bu konut hakkında konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Asıl sorunumuz komisyonlar değil. Bizim adımızı kötüye çıkaran, vergi kaçıran büyük bir kayıt dışı var. Cezai yaptırımlar da istiyoruz" dedi.