EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlakçı komisyonlarına sınır!

Hükümet tarafından seçim öncesi yapılan teşviklerden bir tanesi de emlakçı komisyonlarını düşürmek oldu. Emlak komisyonları 2 puan düşürüldü.

Devlet ve özel sektör eliyle yapılan teşvikler sayesinde konut sektörünün yeniden canlanması ve konut stokunun eritilmesi hedefleniyor. BU süreçte atılan adımlardan bir tanesi birçok düzenleme tabi tutulan emlakçılık sektörüyle ilgili. Bundan sonraki süreçte emlakçı komisyonlarına yüzde 4 sınırı getirildi. Emlakçılar Yeni Emlak Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte artık sözleşmede yer alan konut bedelinin en fazla yüzde 4’ünü komisyon olarak alabilecekler.

Kiralama hizmetlerinde ise vatandaşın kiraladığı konutun bir aylık ücretinden daha fazla komisyon ücreti alınması mümkün olunmayacak.
Emlakçıya daha az ödeyecek olan vatandaş da konut alımlarında bir yükten daha kurtulmuş oldu. Bundan sonra 500 bin TL değerinde konut satın alan bir tüketici daha önceki sistemde ödemesi gereken komisyon ücretinden 10 bin TL daha düşük bir tutar ödeyecek.

Hükümet ve özel sektör tarafından atılan adımlardan olumlu geri dönüşler hızlı bir şekilde alınıyor. Komisyon ücretlerinin düşürülmesiyle de hem emlakçılık mesleğinde bir standart sağlanması hem de konut satışlarının artırılması hedefleniyor.

Devlet ve özel sektör el ele verdi. Konut sektörünü yeniden canlandırmak için birçok teşvik ve kampanyaya imza attı. Konut teslimlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Tapu harcı oranı yüzde 4’ten yüzde 3’e indirildi. Ziraat Bankası önderliğinde konut kredisi faizleri yüzde 1,25- 1,35 seviyesinde yüzde 0,99-0,98 seviyesine düşürüldü. İnşaatın üç lider ismi önderliğinde konutta yüzde 20 indirim kampanyası ve düşük peşinatla konut kampanyası başlatıldı. İmar barışı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Son olarak da emlakçı komisyonları iki puan aşağı çekilerek yüzde 4’e indirildi.