EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlak vergisinde ikinci taksit zamanı geldi

Emlak vergisinde ikinci taksit zamanı geldi. 1 Kasım’da başlayan ödeme süreci 30 Kasım’a kadar devam edecek. Emlak vergisi ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

2018 yılı emlak vergisi 2. taksit dönemi ödemeleri 1 Kasım’da başlıyor. Peki kimler emlak vergisi öder? Kimler emlak vergisi ödemez? Emlak vergisi nasıl hesaplanır? Bu sorularla ilgili tüm detaylar haberimizde…

KİMLER EMLAK VERGİSİ MÜKELLEFİ OLARAK KABUL EDİLİR?

Ülke sınırları içerisindeki tüm gayrimenkullerde emlak vergisi ödeniyor. Bina veya arazinin maliki varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergisinin mükellefi olarak kabul edilir.

Senede iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisi, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Emlak vergisi, bağlı olunan ilçe belediyelerine ödeniyor. Vergi borcu, varsa belediyelerin banka şubesi hesabına ya da PTT’ye ödenebiliyor.

EMLAK VERGİSİ TAKSİT ÖDEMELERİ

Emlak vergisinin ilk taksitleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım'da başlıyor ve ay sonuna kadar devam ediyor.

Ay sonuna kadar ödenmeyen ve 1 Aralık’a sarkan ödemelerde ise aylık vergi cezası uygulanıyor. Ceza, geciken her ay için yüzde 1.40 oranında hesaplanıyor.

EMLAK VERGİSİNİ KİMLER ÖDEMEZ?

Büyüklüğü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek ev sahibi olan vatandaşlar emlak vergisi ödemekten muaf tutuluyor. Söz konusu kişiler dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.

İşte emlak vergisinden muaf tutulan durumlar:

1- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler

2- Aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler

3- Engelliler

4- Gaziler

5- Şehitlerin dul ve yetimleri