Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Emlak vergisinde birinci taksit dönemi 1 Mart’ta başlıyor

2019 yılına ait Emlak Vergisi’nde birinci taksit dönemi 1 Mart’ta başlıyor. Son ödeme tarihi 31 Mayıs olan Emlak Vergisi yatırılmadığında faiz uygulanıyor.

2019 yılına ait Emlak Vergisi’nin birinci taksit ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor. Emlak Vergisi ödemeleri 31 Mayıs’a kadar devam edecek. Emlak Vergisi ödemesi konut, arsa ve araziler için yapılıyor. Posta Gazetesi’nden Meltem Kaya’nın haberine göre; gayrimenkulünü elden çıkarmayan ve geçen yıl gayrimenkul alanlar Emlak Vergisi ödemeye tabi tutuluyor.

Emlak Vergisi nasıl ve neye göre hesaplanıyor? Emlak Vergisi ödemeleri nereye yapılacak? Emlak Vergisi’nden kimler muaf? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

EMLAK DEĞERİ ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR

Takdir komisyonları emlak değerlerini dört yılda bir yeniden belirliyor. Son olarak 2017’de tespiti yapılan değerler 2021’e kadar geçerli olacak. 2019 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 olarak belirlendi. 2019’da ödenecek olan bedel, yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.86 artırılması ile bulunacak.

BÜYÜKŞEHİRDE BİNDE 2

Örneğin, eğer komisyon gayrimenkulün rayiç bedelini 100 bin TL olarak belirlediyse, ara yıllarda bu değere yeniden değerleme oranının yarısı ekleniyor. Bunun sonunda ortaya çıkan bedelin üzerine gayrimenkulün türüne göre belirlenen oran ekleniyor. Büyükşehir sınırlarında konutların vergi oranı binde 2, büyükşehir sınırları dışında ise binde 1 üzerinden hesaplanarak bulunuyor.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?

Hiç geliri olmayanlar, ev hanımları, emekliler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri Emlak Vergisi’nden muaf tutuluyor. Ancak bu kişilerin brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutu olması gerekiyor. Muaf olmasına rağmen Türkiye’de vergi borcu çıkan ve bunu ödeyen vatandaşlar bulunuyor. Söz konusu bu muafiyetten faydalanabilmek için ilgili belediyeye gidip başvuruda bulunulması gerekiyor. Form dolduran vatandaşlar gerekli şartları taşıyorsa vergiden muaf tutuluyor. Muaf tutulduğu halde ödeme yapanlar ise geriye dönük 5 yıl için ödemeleri geri alabiliyor.

34 BİN TL ŞARTI

Bankada birikimi olan ya da ikramiyesinden faiz geliri alan emekliler Emlak Vergisi’nden muaf olamıyor. Ev hanımı ve emeklilerin 2018 yılında 34 bin TL’yi geçen mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı gibi geliri olması durumunda 2019 yılında Emlak Vergisi ödemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra evi dışında arsa, arazi gibi gayrimenkulü olanlar da Emlak Vergisi ödüyor.

GECİKMENİN CEZASI VAR

Gayrimenkulü olan ve muafiyet durumu olmayan her vatandaş Emlak Vergisi ödemek zorunda. Aksi durumda söz konusu kişiye yüzde 1.40 oranında faiz uygulanıyor.