Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor

Gayrimenkul sahiplerinin yapması gereken emlak vergisi ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor. Detaylar haberimizde…

Gayrimenkul sahiplerinin yapması gereken emlak vergisi ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor. Her yıl iki taksit halinde tahsil edilen emlak vergisinin ilk taksit ödemesi 31 Mayıs’a kadar sürecek. Emlak Vergisi ödemesi gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyelere yapılacak.

BirGün Gazetesi’nde yer alan habere göre emlak vergisi arsa, arazi, bina ve meskenlerden gayrimenkulün vergi değeri üzerinden hesaplanıyor. Takdir komisyonları 4 yılda bir vergi değerini belirliyor. Son olarak 2017 yılında takdir komisyonları tarafından belirlenen vergi değeri, 2021 yılına kadar geçerli olacak.

Emlak Vergisi’nde oranlar binde 1 ila binde 3 arasında değişiklik gösteriyor. Gayrimenkule sahip ya da muafiyet şartlarını taşımayan herkes emlak vergisi ödemesini yapmak zorunda. Taksitlerin belirlenen zaman içerisinde ödenmesi gerekiyor. Eğer gecikme olursa yüzde 1.40 oranında faiz uygulanıyor.

Hiçbir geliri olmayanlar, ev hanımları, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri Emlak Vergisi’nden muaf tutulabiliyor. Brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip bu kişiler emlak vergisinden muaf oluyor. Muafiyetten faydalanabilmek için belediyeye başvuruda bulunup form doldurulması gerek.