Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor

Gayrimenkul sahiplerinin yapması gereken emlak vergisi ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor. Detaylar haberimizde…

Gayrimenkul sahiplerinin yapması gereken emlak vergisi ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor. Her yıl iki taksit halinde tahsil edilen emlak vergisinin ilk taksit ödemesi 31 Mayıs’a kadar sürecek. Emlak Vergisi ödemesi gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyelere yapılacak.

BirGün Gazetesi’nde yer alan habere göre emlak vergisi arsa, arazi, bina ve meskenlerden gayrimenkulün vergi değeri üzerinden hesaplanıyor. Takdir komisyonları 4 yılda bir vergi değerini belirliyor. Son olarak 2017 yılında takdir komisyonları tarafından belirlenen vergi değeri, 2021 yılına kadar geçerli olacak.

Emlak Vergisi’nde oranlar binde 1 ila binde 3 arasında değişiklik gösteriyor. Gayrimenkule sahip ya da muafiyet şartlarını taşımayan herkes emlak vergisi ödemesini yapmak zorunda. Taksitlerin belirlenen zaman içerisinde ödenmesi gerekiyor. Eğer gecikme olursa yüzde 1.40 oranında faiz uygulanıyor.

Hiçbir geliri olmayanlar, ev hanımları, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri Emlak Vergisi’nden muaf tutulabiliyor. Brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip bu kişiler emlak vergisinden muaf oluyor. Muafiyetten faydalanabilmek için belediyeye başvuruda bulunup form doldurulması gerek.