EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlak vergisi istisnasında süre uzatıldı

Emlak vergisi, harç ve katılım payları ile Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergiye ilişkin istisna süresi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı.

Emlak vergisi, harç ve katılım payları ile Belediye Gelirleri Kanunu tarafından alınması gereken vergiye ilişkin istisna süresinin devam etmesini içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Meclis’te görüşüldü. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresi 31 Aralık 2022’ye kadar devam edecek.

MUAF OLAN KİŞİLER ÖDEMELERİNİ GERİ ALABİLİR Mİ?

Emlak vergisinden muaf olduğu halde ödeme yapan emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimler parayı geri isteyebiliyor. Yanlışlıkla ödeme yapan vatandaşlar, belediyelere itiraz ederek, geriye dönük 5 yıllık emlak vergisini isteyebiliyor. Söz konusu bu kişilerin Vergi usul kanunu Madde 120/2'yi dayanak göstererek “düzeltme dilekçesi” vermesi gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİNE NASIL BAŞVURULUR?

Emlak vergisinden muaf olunan şartların tamamını karşılayan vatandaşların, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunması ve durumu yetkililere belirtmesi gerekiyor.