EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlak vergilerine zam geliyor

Gayrimenkul sahiplerinin ödediği emlak vergisini artıracak yeni sisteme geçiliyor. İşte detaylar…

Ev ve arsa gibi gayrimenkulü sahiplerinin yılda iki taksitle ödediği emlak vergilerini artıracak yeni bir sisteme geçiliyor. Emlak vergisi sisteminin değiştirilmesini öngören 11’inci Kalkınma Planı’nın hayata geçirilmesi halinde emlak vergileri çok daha yüksek tutarlara çıkarılacak.

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre planda, “Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir” ifadesine yer veriliyor. Uzmanlar, konut ve arsa gibi gayrimenkullerin vergilemesinde artık çok daha yüksek olan alım-satım bedellerinin esas alınacağını vurguluyor. Vergilemede piyasa fiyatlarının esas alınması halinde emlak vergisi tutarlarının çok yükselebileceğini belirten uzmanlar, bunun da konut sahipliğini çok daha pahalı hale getirebileceğini belirtiyor.

11’inci Kalkınma Planı’nda ayrıca, “İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamalar gözden geçirilecektir” ifadesi de yer alıyor. Söz konusu bu planın hayata geçirilmesi durumunda ikinci konutların hem alım satımlarında daha yüksek harç ödeneceği hem de emlak vergilerinin çok daha yüksek düzeylere çıkarılacağı ifade ediliyor.