Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Emlak vergilerine zam geliyor

Gayrimenkul sahiplerinin ödediği emlak vergisini artıracak yeni sisteme geçiliyor. İşte detaylar…

Ev ve arsa gibi gayrimenkulü sahiplerinin yılda iki taksitle ödediği emlak vergilerini artıracak yeni bir sisteme geçiliyor. Emlak vergisi sisteminin değiştirilmesini öngören 11’inci Kalkınma Planı’nın hayata geçirilmesi halinde emlak vergileri çok daha yüksek tutarlara çıkarılacak.

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre planda, “Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir” ifadesine yer veriliyor. Uzmanlar, konut ve arsa gibi gayrimenkullerin vergilemesinde artık çok daha yüksek olan alım-satım bedellerinin esas alınacağını vurguluyor. Vergilemede piyasa fiyatlarının esas alınması halinde emlak vergisi tutarlarının çok yükselebileceğini belirten uzmanlar, bunun da konut sahipliğini çok daha pahalı hale getirebileceğini belirtiyor.

11’inci Kalkınma Planı’nda ayrıca, “İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamalar gözden geçirilecektir” ifadesi de yer alıyor. Söz konusu bu planın hayata geçirilmesi durumunda ikinci konutların hem alım satımlarında daha yüksek harç ödeneceği hem de emlak vergilerinin çok daha yüksek düzeylere çıkarılacağı ifade ediliyor.