EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Emlak Konut GYO: Envanter dışında çalışmamız yok

Stokları eritmeye yönelik çalışmalarla ilgili haberlere karşılık açıklama yapan Emlak Konut GYO, sadece envanter çalışması yapıldığını belirtti.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, sektör temsilcileri KONUTDER, GYODER, İNDER ile bir envanter çalışması yapıldığı, ancak bunun dışında herhangi bir çalışmanın bulunmadığı belirtildi.

Bloomberg'de yer alan habere göre; konut sektöründeki stokların eritilmesine dair başlatılan çalışma kapsamında Emlak Konut GYO, kendi değerlediği fiyatlarla stoktaki konutları satın alacak. Bedelin yüzde 70’i ile firmaların banka borcu kapatılacak. Kalan yüzde 30’luk bedel ise firmalara verilip kendi işlerinde kullanması sağlanacak.

LÜKS KONUTLAR KAMPANYAYA DAHİL DEĞİL

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, söz konusu paketin tamamen Maliye ve Hazine Bakanlığı'nın kontrolünde olduğunu, Emlak Konut'un adının geçmesine rağmen bütün görevlendirmenin Bakanlık tarafından yapılacağını ifade etti. Nazmi Durbakayım, sektöre sağlanacak olan kaynağın önümüzdeki günlerde belli olacağını ve stok eritme kampanyasında lüks konutların yer almadığını ifade etmişti.

Emlak Konut GYO'nun KAP açıklaması şöyle…

Ülkemizdeki tamamlanmış bağımsız bölümlerin tespitine ilişkin sektör temsilcileri Konutder, GYODER, İNDER ve Emlak Konut tarafından bir envanter çalışması yapılmaktadır. Sözkonusu çalışmaya yönelik kamuoyunda çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.