EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ekonomik dalgalanmanın gayrimenkul sektörüne etkisi ne yönde oldu?

Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları paneline katılan KONUTDER Başkanı Elmas, ekonomik dalgalanmaların konut sektöründeki etkisinin kısa süreli olduğunu söyledi.

KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Gayrimenkulde yatırım Fırsatları” isimli panelde emlak sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomik dalgalanmaları ve sektördeki durumu değerlendiren Elmas, ekonomik dalgalanmaların gayrimenkul sektöründeki etkisinin kısa süreli olacağını açıkladı.

Bloomberg HT tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Zirvesi’nde “Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları” panelinde konuşan Elmas, "TÜİK rakamlarına bakınca, ilk 9 ay sonu itibariyle satışlarda %7.5'lik büyüme var. İstanbul'da da % 5'e yakın büyüme var." dedi.

>Emlak Konut sponsorluğunda gerçekleşen "Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları" paneline KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, GYODER Başkanı Feyzullah Yeğin, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya katıldı. Sektörün önemli temsilcileri bir araya gelerek gayrimenkul sektörünü masaya yatırdı, güncel durum hakkında önemli bilgilendirmelerde ve açıklamalarda bulundu.

KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı YKB Altan Elmas buradaki konuşmasında kurların ve faizlerin yükseldiği dönemlerde insanların konut alımlarını ertelediğinin düşünülse de rakamların bunu göstermediğini söyledi.

Türkiye'de büyük bir kitlenin gayrimenkul yatırımcısı olduğunu belirten Elmas "Bu, son 7-8 senedir de her sene bir öncekine göre artarak devam ediyor. Darbe girişime rağmen de yatırımlarda çok bozulma yok." dedi.

“Canlılık muhtemelen 20 yıl daha sürecek”

Sektördeki canlılığın muhtemelen 20 yıl daha sürebileceğini söyleyen Elmas "Buna mukabil yapı stokumuz son derece kötü ve hepimiz 2000'den sonraki yapıları depreme dayanıklı olarak kabul ediyoruz. Kentsel dönüşümle dönüşmesi gereken minimum 7.5 milyon konut var, yılda en az 500 bin konutu dönüştürebilirsek 15 yılda ancak bu 7.5 milyon konutu dönüştürüyoruz. Yani dönüşüm ihtiyacımız devam ediyor." dedi.

Ekonomideki dalgalanmalarının sektörde etkili olduğunu ve sektörün negatif etkilendiğini belirten Elmas "ama bunlar hep kısa dönemli oluyor. En fazla 6 ayda bu süreçlerin gelip geçtiğini görüyoruz." dedi.

Elmas konut satışlarının yılı % 6 veya 7'lik artışla bitirmesini öngördüklerini de sözlerine ekledi.

"40'ın üzerinde inşaat firmasıyla büyük projelerde kuvvetli oyuncularımız var"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin de "KPMG küresel inşaat araştırma raporuna göre, dünyadaki inşaat oyuncuları çok iyimser değil ama Türkiye'de iyimserlik var. Dünyadaki inşaat sektörü rekabetine baktığımızda, Engineering News Record'a (ENR) göre, Türkiye ikinci sırada. 40'ın üzerinde inşaat firmasıyla çok büyük projelerde kuvvetli oyuncularımız var." diye konuştu.

Yetgin, Türkiye'de konut sahipliği oranının yaklaşık yüzde 70 olduğunu, yüzde 80- 90 olmasının pek mümkün görünmediğini ifade ederek, "Bu sirkülasyon, nüfus artışı ile devam edecek." dedi.