EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi yayınlandı

Türkiye Müteahhitler Birliği Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi raporu yayınlandı. Raporda sektöre dair altı çizilen önemli noktalar haberimizde…

Türkiye Müteahhitler Birliği, Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi raporunu yayınladı. Raporda, yurtdışında toplanan inşaat sektörünün yurtiçinde destek beklediği ifade edildi.

121 ÜLKEDE, 371 MİLYAR DOLARLIK, 9 BİN 400 PROJE İNŞA EDİLDİ

Türk müteahhitlerin 2018 yılının ilk 3 çeyreğindeki performanslarının incelendiği raporda, “Pazar genişliyor, toparlanma sürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde Türk müteahhitlik firmaları tarafından 1972 yılından 2018 Eylül sonuna kadar 121 ülkede üstlenilen 9 bin 400’den fazla projenin toplam bedelinin 371 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Rusya ile ilişkilerde normalleşmenin yanı sıra enerji fiyatlarındaki artış ve Sahra Altı Afrika başta olmak üzere potansiyel pazarlardaki fırsatlar da göz önüne alındığında, 2018 yılı sonunda yurtdışında üstlenilen yeni proje bedelinin yeniden 20 milyar dolar bandına ulaşabileceği ifade edildi.

İNŞAAT FİRMALARI ÇOK CİDDİ ZORLUK YAŞIYOR

Analiz raporunda; yapım işlerinde ağırlıklı olarak kullanılan çimento, akaryakıt, demir, bitüm, boru gibi malzeme fiyatlarında özellikle son iki yıldır yaşanan yüksek artışlarla birlikte kurda son 6 ayda öngörülmesi mümkün olmayan yükseliş nedeniyle inşaat firmalarının çok ciddi zorluklar yaşadıkları belirtildi.

KONKORDATO SAYISI ARTTI

Piyasada nakit dönüşünün azaldığı, konkordato ilan eden firma sayısının kayda değer oranda arttığının ifade edildiği raporda; “Yatırımlar açısından bekle-gör stratejisinin korunduğu bu dönemde iş dünyasının öncelikli talebi; uzun süredir siyasetin öncelik taşıdığı gündemde önceliğin ekonomiye gelmesi olmuştur” denildi.

KONUTTA EĞİLİM KAMPANYADAN SONRA TERSİNE DÖNDÜ:

Konut satışlarında Mayıs-Haziran döneminde yakalanan olumlu eğilimin faiz ve fiyat indirim kampanyalarının sona ermesinin ardından terse döndüğü belirtildi. Toplam satışlarda Ağustos ve Eylül’de geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre sırasıyla yüzde 12,5 ve yüzde 9,2 düşüşün yaşandığı vurgulandı.

GAYRİMENKUL YERİNE ALTERNATİF YATIRIMLAR TERCİH EDİLİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi raporunda, alternatif yatırım araçlarındaki getiri oranlarının yüksek olmasının, gayrimenkulün bir yatırım aracı olarak tercih edilmemesine sebep olduğunun gözlemlendiği belirtildi.

Yatırımcılar için güveni tekrar tesis etmek için mali disiplin ve tasarrufun vurgulanması, borç yerine öz kaynakla fonlanan bir büyüme modeli benimsenmesi gerektiği ifade edildi.

TÜRKİYE BU ZORLU SÜRECİ ATLATACAKTIR

Türkiye ekonomisinin güçlü mali temellerine, sağlam banka bilançolarına, kriz yönetimi konusunda deneyimli olmasına ve esnek özel sektöre dikkat çekilen raporda, bu zorlu sürecin de atlatılacağı vurgulandı. “Üretim, ticaret, ihracat, istihdam açısından ekonomiyi destekleyecek bir ortamın sağlanması; uluslararası yatırım ortamı ve finans kesimi ile uyumlu olarak, kamu ve özel kesimin ortak politika ve eylemlerinin sürmesi büyük önem taşımaktadır” ifadeleri kullanıldı.