EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Düşük kredi faizi ve fiyat indirimi konut satışlarını yükseltti

TÜİK Haziran 2018 konut satış istatistiklerinden edinilen bilgiye göre konut satışları önemli bir artış yaşadı. Sonuçları GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin değerlendirdi.

Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi ve konutta hem peşin hem de kredili alımlarda yüzde 20 indirim uygulanması Haziran 2018 tarihinde konut satışlarının artış göstermesini sağladı.

Uygun ortam bulunduktan sonra konut alımlarına yönelen vatandaşlar oluşan konut stokunun erimesini ve konut piyasasının yeniden canlanmasını sağladı. Konut satışlarının yükselmesi hakkında konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, konut satışlarında görülen bu önemli artışın en önemli etkenlerinin yüzde 1'in altına inen konut kredisi faizleri ile konut fiyatlarında yapılan yüzde 20'lik indirim kampanyası olduğunu ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan konut satış istatistikleri kamuoyu ile paylaşıldı. 2018 Haziran ayı konut satış istatistikleri raporunu değerlendiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, konut satışlarının 2017 yılına kıyasla yüzde 22,4 oranında artışla 119 bin 413 adet oldu.

Satışların yükselişinin kamu bankaları öncülüğünde konut kredi faizlerinin aylık 0.98’e indirilmesi ile GYODER, KONUTDER ve İNDER üyelerinin 15 Mayıs 2018 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında devreye aldıkları ve banka kredili alımlarda konut fiyatlarının yüzde 20 geri çekilmesini içeren “Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak” kampanyası olduğunu önemle belirtti.

Konut kredi faiz oranlarının uzmanlar tarafından belirlenen psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşürülmesinin satışlarda çok önemli olduğuna vurgu yapan GYODER Başkanı Yetgin, önümüzdeki dönemde konut satışlarının sürdürülebilmesi için düşük faiz ortamının devam etmesini istedi.