EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dünyanın en büyük 3. parkı 'Millet Bahçesi' olacak

Kısa süre sonra hizmete kapatılacak Atatürk Havalimanı arazi üzerinde hayata geçirilecek Millet Bahçesi projesine dair ilk detaylar gelmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı arazisi üzerine yapacakları projenin ‘Millet Bahçesi’ olacağını açıklamıştı. Çalışmalarının kısa süre içerisinde başlaması beklenen Millet Bahçesi’ne ilişkin detaylar kısa süre sonra gelmeye başladı. Projenin dünyadaki benzer örnekleri arasındaki en büyük 3. park olacağı tahmin ediliyor.

PİSTLER YÜRÜYÜŞ YOLU OLARAK KORUNACAK

Millet Bahçesi’nin merkez noktasında etrafı tamamen yeşille donatılmış büyük bir gölete yer verilmesi planlanıyor. Temalı parkların, oyun ve sosyal aktivite alanlarının yer alması beklenen proje Türkiye’de en büyük temalı parklardan bir tanesi olmaya hazırlanıyor. Atatürk Havalimanı içerisinde yer alan pistlerin de yürüyüş yolu olarak korunması planlanıyor.

İLGİLİ KURUMLAR PROJE ÇİZİM ÇALIŞMALARINA START VERDİ

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından konu ile ilgili kurumlar proje çalışmaları için start verdi. Dev proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde çalışmalar başladı.

Projenin ilk etaptaki çizim çalışmalarına göre,

  • Pist alanları yürüyüş parkuru olarak kullanılacak.

  • Projenin kalbinde etrafı yeşille çevrili büyük bir gölete yer verilecek.

  • Bazı yapılarda müze, kongre alanı, sergi salonları için alanlar yer alacak. Bu şekilde sanatsal ve kültürel aktiviteler için değerlendirilmesi planlanan binalar yenilenerek korunacak.

  • Metro hattı ve otopark yerleri de projeye entegre edilecek.

  • Botanik park alanlarına yer verilecek.

  • Çocuklar için tasarlanan özel oyun alanları tasarlanacak.

  • Organik tarım aktivitelerinin düzenlendiği farklı bölümler olacak.


.