Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Dumankaya mağdurlarına TMSF’den müjde geldi

TMSF, Dumankaya İnşaat’tan konut satın alanlara müjdeli haberi verdi. Söz konusu projelerin tamamlanarak sahiplerine teslim edileceği ifade edildi.

2016 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetimine el konulan Dumankaya İnşaat’tan konut alan fakat mağdur olan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre; mağdurlara yazılı bilgilendirme yapan TMSF, atama sonrası yapılan incelemelerde şirketlerin taşeron, arsa sahipleri, personel, tapu sahipleri, yarım kalan inşaat projeleri gibi birçok borcunun bulunduğunun görüldüğü belirtildi. TMSF, yeterli maddi kaynağın olmaması nedeniyle Dumankaya Mozaik Projesi’nin tesliminin planlanan dönemde gerçekleştirilememiş olduğunu belirtti ve ekledi: “Fakat yaşanan sıkıntılara rağmen şirket bugün itibariyle mevcut imkânları ile projenin yer aldığı 1933 Parselde yüzde 68,1931 Parselde yüzde 42 ilerleme seviyelerine getirilebilmiştir.”

SÖZLEŞME İMZALANDI

TMSF, yaptığı açıklamada Dumankaya projelerinin tamamlanması için EURABAU ile sözleşme imzalandığını belirtti. 24 Ekim 2018 tarihi itibariyle öncelikle ‘Dumankaya Mozaik Projesi’ özelinde EURABAU Şirketi ile inşaat işlerinin yüklenilmesini içeren detay sözleşme imzalandığının belirtildiği açıklamada; “Yüklenici EURABAU şirketine şantiye teslimi yapılmış ve teslimi takiben EURABAU Şirketi Proje’nin kendi adına inşaat ruhsatını çıkarmıştır. Sözleşme gereği bugün itibariyle projenin 1933 Parseli 5 ay, 1931 parseli ise 11 ay içerisinde tamamlanıp, teslim edilmesi planlanmaktadır. Bu nedenlerle; 1933 parsel müşterilerinin bakiye ödemelerinde; daire bedelinin yüzde 75’lik kısmını 4 taksitte, kalan yüzde 25’lik kısmı ise bu taksitleri takip eden ayda tamamlaması gerekmektedir. 1931 parsel müşterilerinin bakiye ödemelerinde; daire bedelinin yüzde 75’lik kısmını 9 taksitte, kalan yüzde 25’lik kısmı ise bu taksitleri takip eden ayda tamamlaması gerekmektedir” denildi.

İLK TESLİM 5 AY SONRA

TMSF, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle senet erteleme taleplerinin kabul edildiğini ifade etti. Bundan sonraki süreçte ise ödemelerin aksamadan tahsil edilmesi, inşaatın zamanında teslim edilebilmesi açısından ehemmiyet arz etmektedir denildi.

SIRA BAHÇEŞEHİR PROJELERİNDE

Bahçeşehir’de bulunan Modern Vadi projesinin devamı niteliğindeki Hİ-FİT ve Flex Ofis projelerinden rezidans ve ticari ünite satın alan 450 mağdur için de açıklamanın ne zaman yapılacağı merak ediliyor. İki projenin de temellerini atan eski yönetim toplam 620 daireden 450 adedinin satışını tamamlamıştı. İlk teslimler için ise 30 Kasım 2016 tarihi gösterilmişti.

Geçen iki yıl içinde projeyle ilgili çalışmaların başlamadığı yönündeki şikayetlerin artması üzerine TMSF yönetiminin atadığı kayyım, düzenlediği toplantılarla mağdurlara izahatta bulunmuş, haziran ayında imzalanan iyi niyet protokolü sonrasında sürecin hızlanması için söz vermişti. Bahçeşehir projelerinden daire satın alan vatandaşlar sözlerin bir an önce yerine getirilmesini istiyor.