EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dumankaya: "Konut kredisi faizleri vergiden mahsup edilmeli"

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya konut sektörün gelişim gösterebilmesi için konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesini önerdi.

Konut piyasası son iki yıldır hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle durgunluk yaşamaya başladı. Sektör temsilcileri gayrimenkul sektöründe yaşanan son on yıldır yükselen satışların durmasından endişe etmeye başladı. Piyasada yaşanan bu durgunluğun başlıca nedenlerinden bir tanesi de konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor olması. Bu durum konut satın almak isteyen vatandaşları caydırmaya yetiyor.

Gayrimenkul sektörünün en önemli sıkıntılarının başında gelen finans bulabilme sıkıntısına çözüm bulabilmesi için DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesini önerdi.

Sektöre dair fikirlerini ve önerilerini paylaşan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya sektörün daha da gelişme kaydedebilmesi için konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesini teklif etti.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, "Konut kredi faizi vergiden mahsup edilmeli" önerisini Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Gayrimenkulün Geleceği’ konulu panelde paylaştı.

Türkiye genelinde son iki yıldır gayrimenkul satışları gerilemeye başladı. Buna paralel olarak gayrimenkul fiyat artışı da gerilemeye başladı. İpotekli konut satışlarında meydana gelen gerileme de şubat ayı itibariyle altıncı ayına girdi. Dumankaya bu süreçte konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesinin sektöre katkı sağlayacağını söyledi.

2000’lerin başından bu yana bankalar tarafından sağlanan konut kredisinin sektörü geliştirdiğini ifade eden Dumankaya, konut sektörünün gelişimi için konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesi gerektiğini, kentsel dönüşüm de alan bazlı çalışılması ve tüm aşamalar tamamlandıktan sonra bina yıkımlarına başlanması gerektiğini ifade etti.