EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dövizle yapılan sözleşmelerde TL’ye dönüşün formülü değişti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dövizle yapılan sözleşmelerde TL’ye dönüşün formülünü değiştirdi. Yeni hesaplamayla birlikte bin doların karşılığı 4 bin 509 TL oldu.

Dövizle yapılan sözleşmelerde TL'ye dönüşün formülü değişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan yeni hesaba göre TÜFE her ayın enflasyonu üstüne konularak hesaplandı. Düzeltilen hesaplamayla birlikte bin doların karşılığı 4 bin 509 TL olarak belirlendi.

TÜFE HESAPLAMA YÖNTEMİ DEĞİŞTİ

Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil'in haberine göre; Hazine Bakanlığı’nın sözleşmelerde dövizden TL’ye dönüşte kullandığı TÜFE hesaplama yöntemi değişti. Yeni hesaplamada TÜFE'nin her ayın enflasyonu üstüne konularak hesaplandığı ifade edildi.

BİN DOLARIN KARŞILIĞI 4 BİN 509 TL

Açıklanan yeni hesaplama yöntemiyle 9 aylık enflasyon yüzde 19.37, bin doların karşılığı da 4 bin 509 TL olarak belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan önceki hesapta bin doların karşılığı TÜFE oranı yüzde 17.99 alınarak 4 bin 457 TL olarak bulunmuştu. Bakanlık, 52 TL'lik düzeltmeyi yaparak hesaplamayı yeniden yayınladı.

Yeni hesaplamaya göre, aynı sözleşme için 18 Şubat 2019 tarihinde sözleşme yapıldığında 11 Ekim 2018-18 Şubat 2019 arasındaki TÜFE üzerine eklenip enflasyon yüzde 6 alınacak. Buna göre yeni fiyat olarak 4 bin 779 TL olacak.

Aynı sözleşme kapsamında 18 Şubat 2020'ye uzaması durumunda yüzde 15’lik TÜFE kullanıldı. Böylece yeni fiyat 5 bin 496 TL olarak belirlendi.