EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dövizle kira ve satış sözleşmelerinde yabancılara istisna getirildi

Dövizle satış ve kira sözleşmelerinde yabancılara istisna getirildi. Türkiye’de yerleşik yabancılar, dövizle gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmeleri yapabilecek.

Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşı olmayan kişiler, dövizle gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmeleri yapabilecek. Söz konusu karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete’de yeni bir tebliğ yayımladı. Tebliğ ile birlikte Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de bir değişikliğe gidildiği duyuruldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerinde ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacakları tekrar edildi. Ancak yabancılar için istisnaya gidildi ve şöyle denildi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan Türkiye'de yerleşik kişilerin, alıcı veya kiracı olarak taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür.”

YENİ KARAR İLE BİRLİKTE İSTİSNA TANINDI

Ağustos ayında TL’nin dolara karşı 7,24'e kadar inerek rekor düşük seviyeye ulaşması, hükümetin birtakım önlemler almasına yol açmıştı. Atılan adımlar kapsamında Türkiye’deki bütün döviz bazlı sözleşmeler iptal edildi. Ayrıca, Türkiye’de yaşayan kişilerin menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil olmak üzere her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapması yasaklanmıştı.

Ancak bugün yapılan düzenleme ile Türk vatandaşı olmayanların döviz ile gayrimenkul kira ve satış sözleşmesi yapmasının önü açılıyor.

Daha önce de yabancı futbolcu sözleşmelerinin ve yurt dışı ile ilişkili lisans ürünlerini kapsayan sözleşmelerin döviz cinsinden yapılabileceği aktarılmıştı.