EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dövizdeki dalgalanma ile birlikte boğazdaki yalılara yabancı ilgisi arttı

Döviz kurundaki dalgalanma ile birlikte yabancıların İstanbul Boğazı’ndaki yalılara ilgisi arttı. Başta Katarlılar olmak üzere Körfez sermayesi yalılar ile ilgileniyor.

Döviz kurundaki dalgalanma ile birlikte yabancıların İstanbul Boğazı’ndaki yalılara ilgisi arttı. Bugün, 650’ye yakın yalının yer aldığı boğazdaki yaklaşık 70 yalı satışta. Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, boğazda yer alan yalıların taliplileri arasında başta Katarlılar olmak üzere Körfez sermayesi bulunuyor.

BOĞAZDAKİ YALI BİR GÜÇ GÖSTERGESİ

Fiyatların 100 milyon doları bulduğu yalı sahipleri, dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilerek lüks mal varlıklarını nakde çevirme peşine düştü. Yabancılar ise büyük ilgi gösterdiği yalıları ucuza almak istiyor.

Özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerde izlenen Türk dizilerinin çekildiği İstanbul Boğazı’ndaki yalılara yabancı talebinde artış görülüyor. Uzmanlar, Ortadoğu ülkelerinde yaşayan vatandaşlar için boğazdaki yalıların güç göstergesi olarak görüldüğünü belirtiyor.

VATANDAŞLIKTA LİMİTİN DÜŞMESİ İLGİYİ ARTIRDI

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile birlikte gayrimenkul alım satım ve kiralamalarının döviz üzerinden yapılmasına yasak getirildi. Ayrıca bir diğer düzenleme ile birlikte Türk vatandaşlığı alabilmek için en az 2 milyon dolar olan sabit sermaye yatırımı şartı 500 bin dolara düşürüldü. Gayrimenkul alarak Türk vatandaşlığına geçme şartı ise 1 milyon dolardan yeni düzenlemeyle 250 bin dolara indirildi. Söz konusu düzenlemeler, yabancıların Türkiye’deki gayrimenkule olan ilgisini artırdı. Yabancılara Eylül 2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 151 daha fazla konut satışı yapıldı.