EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Döviz kurlarındaki artış ve küresel gerginlik satışları düşürüyor

TÜİK 2018 Mart ayı verileri hakkında konuşan TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam, bu durumu döviz artışına bağladı.

TÜİK 2018 Mart ayı verilerine göre, yurt genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında geriledi. İpotekli konut satışları yine yıllık bazda yüzde 35 oranında düşüş yaşadı. Darbe girişiminin ardından konut satışlarında yaşanan en büyük gerileme olarak kayıtlara geçen TÜİK 2018 Mart rakamlarını gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri mercek altına aldı.

Konut satış istatistiklerini değerlendiren TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam, konut satışlarının 2018 Mart ayında yüzde 14 oranında gerilemesini küresel piyasalarda yaşanan gerginliğe ve döviz fiyatlarının ani artışına bağlanabileceğini ifade ederek, özellikle döviz kurlarında yaşanan artışın yerli yatırımcının bekleyişe geçmesine neden olduğunu söyledi. Döviz mevduatı olan vatandaşların projelerdeki konut fiyatlarının düşmesini beklediğini ifade eden TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam, bu durumun yabancı yatırımcı tarafından da avantaja dönüştürüldüğünü söyledi.

Yabancı yatırımcının mart ayı itibari ile Türkiye’den konut alımını artırdığına dikkat çeken Sağlam bilhassa birikimi olan yatırımcıların nakit şekilde konut satın almayı sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin yabancı yatırımcıya konut satışlarında rekor seviyelere doğru ilerlediğini kaydeden Sağlam, yabancı konut alımlarındaki devam eden bu artışın döviz girdisi sağladığına ve bu durumun da ülke ekonomisi için önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.