Avenue İstanbul
2 Yıl Sonra Teslim
Avenue İstanbul İstanbul Avrupa / Büyükçekmece 443.000 TL - 1.100.000 TL Proje Detayı
Self İstanbul
2 Yıl Sonra Teslim
Self İstanbul İstanbul Avrupa / Esenyurt Proje Detayı
Locamahal Veliefendi
3 Yıl Sonra Teslim
Locamahal Veliefendi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu 645.000 TL - 1.800.000 TL Proje Detayı
Sinpaş Finans Şehir
2 Yıl Sonra Teslim
Sinpaş Finans Şehir İstanbul Anadolu / Ümraniye 475.000 TL - 3.000.000 TL Proje Detayı

Döviz cinsinden verilen ilanlarda yüzde 8 düşüş gözlendi

Döviz kurlarında durdurulamayan artışlar gayrimenkul ilanlarını da etkiledi. Döviz cinsinden verilen ilanlarda önemli oranda düşüş görüldü.

Hızla yükselen döviz kurları rekora doymuyor. Geçtiğimiz bir yıllık süreçte dolarda yüzde 29, euroda ise yüzde 25 oranında artış yaşandı. 2016 yılının Kasım ayından itibaren ise dolarda yüzde 21, euroda yüzde 17 oranında artış olması gayrimenkul satıcılarını da harekete geçirdi. Hürriyet Emlak verilerine göre, döviz cinsinden verilen ilan sayılarında Kasım ayında yaşanan yüzde 20 oranındaki düşüş Aralık'ta da devam etti. Ocak 2016 itibariyle yayında olan döviz cinsindeki ilan sayısı, toplam ilan sayısının yüzde 8'i oranına kadar düştü. Kullanıcıların filtreleme tercihlerine bakıldığında ise yine aramaların büyük bölümünün TL üzerinden yapıldığı görülüyor.

Lüks satışlarda tercih hala dövizden yana

Satılık konut ilanları incelendiğinde, özellikle İstanbul'da Boğaz hattındaki gayrimenkullerin döviz ile satılması dikkat çekiyor. Bebek, İstinye, Sarıyer, Çengelköy, Beykoz gibi semtlerde bulunan lüks malikanelerde dövizle satıştan vazgeçilmiyor. Şehrin merkezi bölgelerinde bulunan plazalarda ise yine dövizle satış söz konusu olmaya devam ediyor. Döviz ilanının en yaygın olduğu İstanbul ilçeleri sırasıyla Beşiktaş, Sarıyer, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Eyüp, Beykoz, Beyoğlu ve Üsküdar olarak öne çıkıyor. Yabancıya satış performansıyla dikkat çeken Muğla Bodrum ve Antalya Alanya da yine döviz cinsinden ilanların ön plana çıktığı diğer bölgeler arasında yer alıyor.