EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dönüşüme giren belediyelere faizsiz kredi desteği verilecek

İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli bilgiler veren Bakan Özhaseki kentsel dönüşüme giren belediyelere faizsiz kredi desteği verileceğini söyledi.

İstanbul’da gerçekleştirilen bir fuarın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İstanbul’da yürütülmesi planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi.

İstanbul’da her yıl 500 bin adet konut yenilemeyi hedeflediklerini ve bu süreçle ilgili yasal çalışmalara başladıklarının bildiren Bakan Özhaseki bu kapsamda kentsel dönüşüm sürecine giren belediyelere de yüzde 0 faiz oranıyla kredi desteği verileceğini açıkladı.

İstanbul’da başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği tüm hızıyla sürerken konuyla ilgili bir açıklama da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi. Bakan Özhaseki İstanbul’da 500 bin adet konut yenilemeyi hedeflediklerini ve bu konu ile ilgili yasal çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Yapılan düzenlemenin birkaç ay içinde meclise sunulacağını belirten Bakan özhaseki İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yılda 500 bin konut yenileyecek güç olduğunu ve deprem gibi doğal afetlerde kaybedilen büyük paraların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Son 6 yıl içinde ülkede meydana gelen deprem başta olmak üzere çeşitli doğal afetlerde çok fazla can kaybı olduğunu ve bu süreçte oluşan hasar nedeniyle 100 milyar dolar harcama yapıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki kentsel dönüşüme giren belediyelere de faizsiz kredi desteği verileceğini söyledi.

İstanbul’da her yıl 500 bin konut yenileyebilecek gerekli güce sahip olunduğunun altını çizen Özhaseki kısa süre içinde düzenlemenin meclise taşınacağını da bildirdi.

Özhaseki yenilenen konutların sıradan konutlar olmayacağını ve sonrasında ‘olmadı yeniden yıkalım’ denilemeyeceğini ifade ederek yeni inşa edilecek konutların planlanan özellikleri hakkında bilgi verdi.

Özhaseki kentsel dönüşüm sürecinde yenilenen konutların akıllı ev sistemleri bulunan, yeşil ve kendi enerjisini üretebilen konutlar olacağını açıkladı.