EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dönüşüm seferberliğinde 6,6 milyar TL’lik rekor harcama!

Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şu ana kadar toplam 6,6 milyar TL’lik harcama gerçekleştirildi.

Yurt genelinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarında 6,6 milyar TL’lik rekor harcama seviyesine ulaşıldı. Tüm hızıyla devam çalışmalar kapsamında yıllık dönüşüm hedefi ise 500 bin konut olarak belirlendi. Türkiye genlinde toplam 7,5 milyon adet konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi ya da yeniden inşa edilmesi planlanıyor. Bu süreçte öncelik ise, hasar raporu almış, çürük binaların sağlamlaştırılmasında olacak. Depreme dayanıksız binalar sağlamlaştırılacak.

Hem şehir siluetlerinde stabil ve estetik bir görüntü yaratılması hem de dayanıksız hasar raporu olan binaların deprem gibi doğal afetlere dayanıklı hale getirilmesi için yurt genelinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli bilgiler paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Türkiye genelinde acilen dönüştürülmesi gereken toplam 7,5 milyon adet konut bulunduğunu ve bu kapsamda 15 yıllık periyota göre yılda 500 bin adet konutun kentsel dönüşümden geçeceğini açıkladı.

Kentsel dönüşüm sürecini anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk, kentsel dönüşüm kapsamında toplam 6 milyar 689 milyon lira harcandığını açıkladı.

Öztürk, "53 farklı ilimizde 229 riskli alanda çalışmalara başladık. Bu kapsamda 12 bin 652 hektar büyüklüğe sahip riskli alanlardaki bağımsız birim sayısını 656 bin olarak tespit ettik. Söz konusu riskli alan ve riskli yapılardaki 501 bin bağımsız birimin yıkım işlemlerini tamamladık. Ayrıca 656 bin birime ilave olarak ayrıca 81 vilayetimizde 579 bin adet konut ve iş yerini 'riskli yapı' statüsünde yeniliyoruz." ifadelerini kullandı.