EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dolarını bozduran yabancı ve gurbetçi Türkiye’de konuta koştu

Döviz kurunu fırsat bilen yabancılar ile yurt dışında yaşayan gurbetçiler Türkiye’ye koştu. Markalı konut projelerinin yüzde 11’i yabancılara satıldı.

Döviz kurunu fırsat bilen yabancılar ile yurt dışında yaşayan gurbetçiler Türkiye’ye koştu. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre Ağustos 2018’de, markalı konut projelerinin yüzde 11’i yabancılara satıldı.

Ağustos 2018’de yabancılara yapılan konut satışı, yüzde 9 ile son 6 aylık ortalamanın 2 puan üzerinde gerçekleşti. Yabancı yatırımcılara satışların artmasında en fazla döviz kurundaki dalgalanma etkili oldu.

EN FAZLA 2+1 KONUT TERCİH EDİLDİ

Yabancı yatırımcılar, ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutları tercih etti. 2+1’leri tercih eden yabancıların oranı yüzde 42 oldu. Bunu yüzde 29 ile 3+1 ve yüzde 19 ile 1+1 takip etti.

GELİRİ DÖVİZ OLANA BÜYÜK AVANTAJ

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, kur artışı ile Türkiye’nin, yabancı ve yurtdışındaki gurbetçiler için cazip hale geldiğini ifade etti. Geliri döviz olanlar için avantajın ortaya çıktığını belirten Feyzullah Yetgin, “Yabancılara yapılan konut satışları; 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.15'lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. Ayrıca, markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat kullanım oranı yüzde 34, banka kredisi kullanım oranı yüzde 17 ve senet kullanım oranı yüzde 49 olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı. Yetgin, söz konusu bu verilerin konut alıcısının kredi faizinin yükselmesiyle birlikte firmaların sunduğu kampanya ve ödeme seçeneklerini değerlendirdiğini gösterdiğini ifade etti.

FİYATLAR SON 5 YILDA YÜZDE 85 ARTTI

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Türkiye’deki konut satış fiyatları son bir ayda yüzde 0.17, son üç ayda yüzde 1.44, son altı ayda yüzde 3.48, son bir yılda yüzde 9, son üç yılda yüzde 36.47, son beş yılda ise yüzde 84.82 oranında artış gösterdi.