EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Dolarını bozduran konut satın aldı

Konut sektöründe başlatılan yüzde 20 indirim kampanyası vatandaşı dolar bozdurup konut satın almaya yönlendirdi.

Devlet eliyle yapılan konut teşviklerinden sonra gayrimenkul sektörünün üç büyük çatı kuruluşu tarafından başlatılan konutta yüzde 20 indirim kampanyası kapsamında binlerce vatandaş daire sahibi oldu.

Teşvik ve fırsatlardan fayda sağlamak isteyen vatandaş elindeki dövizi bozdurup konut satın aldı. Henüz ilk günlerinden 2 bin satış yapılan kampanyanın sonunda konut satışlarında yeni bir rekora daha imza atılması bekleniyor.

Konut seferberliğini start aldığı günden itibaren konut kredileri kullanımları artış gösterdi. 11 Mayıs ile 18 Mayıs tarihlerinde ev almak isteyenler bankalardan 250 milyon TL tutarında konut kredisi kullandı. Uzun sürekli borca girmek istemeyen birikimi olan vatandaşlar ise vade sürelerini daha kısa tutmayı tercih etti.

Seçim öncesinde hükümet konut ve ofiste KDV oranını yüzde 18'den 8'e indirdi. Tapu harcında indirim uygulandı. Konut kredisi faiz oranları psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1'in altına indirildi ve inşaat sektörünün çatı kuruluşları KONUTDER, İNDER ve GYODER tarafından konutta yüzde 20 indirim kampanyası başlatıldı. Konut sektöründe yapılan teşvikler sonrası sektörde hareketlilik yaşanmaya başladı

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, konut teşviklerinin sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada konut satın almak isteyenlerin dolar bozdurarak alım yaptığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar değeri çok yükseldiği için dolarlarını yoğun şekilde bozduruyor. Bozdurulan dolarla gayrimenkule yatırım yapıyorlar. Vatandaşın konuta talebi arttı. Müşterilerimizde yüzde 30-35 oranında artış oldu. Ciddi oranda konut arayışı bulunuyor. Kararların ilk yansıması son derece olumlu. Talep ikinci el ve sıfır konutta yarı yarıya. Bankalara konut kredisi talebinde de ciddi artış yaşanıyor. Bizim kredili satış oranımız yüzde 30'lar seviyesinde.”