EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Doğalgaz, 2017'de Şırnak'a, 2018'de Artvin'e ulaşacak"

LNG terminali açılış töreninde konuşan Bakan Albayrak, 2017'de Şırnak ile 2018'de Artvin ve Hakkari'nin de doğalgaza kavuşmasıyla gazın ulaşmadığı il kalmayacak" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İzmir'in Aliağa ilçesinde LNG terminali açılışına katıldı. Törende konuşan Bakan Albayrak, Türkiye'nin ilk yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma tesisinin (FSRU) 6 ay gibi kısa bir sürede devreye alındığını belirterek, "Bu kez BOTAŞ'ın günlük 20 milyon metreküp kapasiteye sahip ikinci yüzer LNG projesi için düğmeye bastık. Yeni yatırımlarla sisteme verilebilen LNG kapasitesi günlük 107 milyon metreküpe çıkacak" dedi.

Doğalgaz dağıtımında şu an 78 kente ulaşıldığını söyleyen Albayrak, "2017'de Şırnak ile 2018'de Artvin ve Hakkari'nin de doğalgaza kavuşmasıyla gazın ulaşmadığı il kalmayacak" dedi.

Albayrak, elektrik politikalarının da enerji stratejisinin ana kolunu oluşturduğunu ve son 14 yılda elektrikte kamu-özel iş birliğinde 75 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirildiğini kaydetti.

Gelecek 10 yılda elektrikteki kurulu gücün de 50 bin megavat daha artması gerektiğini vurgulayan Albayrak, şunları söyledi:

"2017 de inşallah daha büyük hedeflerle daha büyük yatırımları hayata geçireceğimiz yıl olacak. 15 milyar ton seviyesindeki yerli kömürümüzle önemli bir termik santrali potansiyelimiz var. 2017 ve devamında yerli kömüre dayalı enerji santrali yatırımlarımızı hızlandıracağız. Elektrik üretiminde kömürün payını 12,8'den 16'ya çıkardık. Yenilenebilirde ise yerli üretimi hedef alan bir politikayla güneş ve rüzgarda yerli üretim ve Ar-Ge için bir strateji belirledik. Yeni ve büyük Türkiye idealiyle millete hizmet yolunda yılmadan çalışmaya devam edeceğiz."