EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Doğal sit alanlarında İmar Barışı fırsatçılığı başladı

İmar Barışı’nı fırsat bilenler Kapadokya’da kaçak yapılar inşa etmeye başladı. Buna sert tepki gösteren Murat Kurum, "Hepsi yıkılacak" dedi.

İmar Barışı, 60 milyon yılda oluşan ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Kapadokya’da kaçak yapılaşmayı hızlandırdı. İmar Barışı’nı fırsat bilen kişiler Kapadokya’da kaçak yapılar inşa etmeye başladı.

KAÇAK YAPILAŞMA HIZLA ARTIYOR

Hürriyet'ten Selahattin Sönmez ve Aysel Alp'in haberine göre; Kapadokya’da peribacalarında, mağaralarda kaçak yapılaşma hızla artıyor. Hürriyet, Aşk Vadisi, Güvercinlik, Çavuşin, Görkündere Vadisi’nde birçok otel, kafe, villa, ahır yapılarak tarih yok ediliyor.

KAPADOKYA İMAR AFFI KURBANI MI?

8 Haziran’da yürürlüğe giren ve 1 Ocak 2018’den önce yapılmış olan imara aykırı yapıları kapsayan İmar Barışı’nı fırsat bilen vatandaşlar Ortahisar, Avanos, Ürgüp, Uçhisar ve Göreme'de yaklaşık 10 bin hektarlık alanda birçok yapı inşa etti.

İMAR BARIŞI FIRSATÇILARI

Çok sayıda otel, kafe, restoran ve konut sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak yapı kayıt belgesi aldı. Kaçak alanı olanlar ise Yapı Kayıt Belgesi’nde alanı çok daha büyük gösterdi. Böylece kaçak alanı iki-üç kat genişletti. Fırsattan istifade edenler arasında hazine arazisini işgal eden de oldu, sit alanına ahır, bağ evi yapan da oldu. Bu inşaatların hafriyatları ise Aşk Vadisi’ne, Kılıçlar Vadisi’ne döküldü.

NEVŞEHİR VALİSİ: GEREKENİ YAPIYORUZ

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, gerekenin yapıldığını ifade etti. İmar Barışı’nı istismar edenler ile alakalı olarak emniyet, jandarma, çevre ve şehircilik, milli parklar, kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulunun gerekli işlemleri yaptığını belirten İlhami Aktaş; “Savcılıklara suç duyurusunda bulunuyoruz. Yapı Kayıt Belgesi’nin alınması otelin açılabileceği anlamına gelmez. Bunun şartları ve incelemesi var” dedi.

MURAT KURUM: BUNLARIN HEPSİ YIKILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kapadokya'daki kaçak yapılarla ilgili sert açıklamalarda bulundu. Kapadokya’da 100’ün üzerinde kaçak yapının tespit edildiğini belirten Kurum; “Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılmış yapılar. Bu yapılar İmar Barışı’na dahil değildir. Bu yapılara ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Valiliğimizce süreci anbean takip ediyoruz. Bu yapılar imar barışına girmeyecek bunların hepsi de yıkılacak” diye konuştu.