EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Devletin konut desteği 20 bin TL’ye çıkarılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal ve ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek devlet destekli konut hesabında yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi.

2016 yılında hayatımıza giren devlet destekli konut hesabı uygulamasında yeni düzenlemeler yapılacak. İlk hayata geçirildiği zaman beklediği ilgiyi görmeyen ve işlevselliği düşen konut hesabı yeniden canlandırılmaya çalışılıyor.

Devlet destekli konut hesabında yatırım yapanlara verilen destek miktarların ve devlet desteğinin payının artırılması planlanıyor. Mevcut sistemde konut hesabı bulunan vatandaşlar yatırdıkları paranın en fazla yüzde 20’sini kadar alabiliyor. Ancak yakın zamanda meclise sunularak kabul edilmesi beklenen düzenleme çerçevesinde konut hesabı bulunan vatandaşlara sağlanan devlet desteği oranı yüzde 25’e yükseltilecek. Verilen para miktarı da 15 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar çıkarılacak.

Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan ve daha önceden hiç konut sahibi olamamış dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için hayata geçirilen devlet destekli konut hesabı uygulaması vatandaşların birikime dayalı konut sahibi olmasını kolaylaştıran bir sistem.

Her ne kadar beklenen ilgiyi görmese de kısa sürede destek oranı ve miktarının arttırılması ile yeniden canlanacak. Her ay veya her 3 ayda bir düzenli miktarda konut hesaplarına para yatıran vatandaşlara devlet tarafından yatırdıkları paranın yüzde 25’i destek olarak veriliyor.

Vatandaşların birikim yapmasını amaçlayan uygulamada birikimini bozan vatandaşın devlet destekli konut hesabı düşüyor ve başka bir hesap olarak görülüyor. Aylık birikim yapan vatandaşlar iki ay üst üste ödeme yapmadıklarında üç ayda bir ödeme yapan vatandaşlar da bir kez ödeme yapmadıklarında konut hesapları kapatılıyor.
Devlet destekli konut hesabında verilen desteğin 20 bin TL seviyesine çıkarılması ve vatandaşlara sağlanan destek oranının da yüzde 25’e yükseltilmesi bekleniyor. Mevcut sistemde vatandaşlara sağlanan destek 15 bin TL destek oranı ise yüzde 20 şeklinde belirlendi.